Pink Peony With Green Leaves Blurry Bokeh Background Landscape With Peonies Field Peonies Field Spring

Kvasnice dodají pivoňkám důležité živiny, díky nim bohatě pokvetou

Pivoňky jsou považovány za královny zahrad pozdního jara. Noblesní vzhled velkých barevných květů doplňuje omamná vůně. Potěší nejen v samotné zahradě, ale používají se též do živých aranžmá ve vazbách a vázách. Není divu, že pěstitelé touží po bujných květech, kterých lze docílit pomocí správně zvolených hnojiv. Ale jaké přípravky zvolit? Koupit běžné prostředky, které obsahují chemické látky? Zamořovat půdu chemikáliemi je zbytečné, stačí použít to, co má každý v kuchyni.

Obsypané květy až do léta

Pivoňky patří do čeledi pivoňkovitých a existuje na třicítku různých druhů vytrvalých bylin, polokeřů nebo keřů, přičemž velmi oblíbené jsou různé kultivary, které se prodávají pro okrasné účely. Kvetou od poloviny jara až do začátku léta, ale mohou nastat okamžiky, kdy se neobjeví květy vůbec. V tom případě je třeba o pivoňku pečovat a zajistit jí dostatek živin, aby příště mohla vykvést.

Mohlo by vás zajímat:  Barevné září: tyto druhy rostlin pokvetou i po skončení léta
Zdroj obrázku: Freepik

Náročné krásky

Oproti jiným zahradním exemplářům se řadí pivoňky k těm náročnějším. Najít místo pro tento druh je poměrně náročné, protože potřebuje dostatek světla s mírným zastíněním, navíc vyžaduje ochranu před průvanem, nebo dokonce větrem a nesnese být nedaleko vzrostlého stromu, který může rostlinu obrat o živiny a světlo. Ideální je zasadit pivoňku k západní nebo východní stěně domu. Kromě umístění hraje roli i pravidelná zálivka, voda se ale nesmí dostat na listy, které ohrožují plísně, a právě ty jsou důvodem, proč rostlina nekvete.

Mohlo by vás zajímat:  Vavřínovec je zajímavou alternativou do živého plotu. Krásně zelený je po celý rok

Domácí hnojivo na pivoňky

Pivoňky nekvetou ani ve stínu nebo v případě, že se jim nedostává dostatek živin, zejména dusíku, draslíku nebo fosforu. Jaké tedy použít hnojivo, aby zase obrazily poupaty? Odpovědí jsou čerstvé kvasnice. Do nádoby se vlije deset litrů teplé vody a přidá se 100 gramů čerstvého droždí, po hodině se směs zamíchá a může se použít jako zálivka na pivoňky. Tímto hnojivem se zalévá každých 14 dní od prvních jarních dnů až do konce léta. Po této kúře bude pivoňka kvést jako divá.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/peonies
Přidat na Seznam.cz