Large Green Leaves Tropical Monstera Light Gray Background With Copy Space Closeup Selective Focus Scandinavian Style Room Interior

Žluté a zvlněné listy jsou varování. Monstera trpí, důvodů může být hned několik

Monstera je nádherná a velmi oblíbená pokojová rostlina, kterou může doma pěstovat každý. Její nádherné listy jsou tím, proč si ji pořizujeme. Monstera samozřejmě potřebuje správnou péči, aby zůstala zdravá. Jakmile se rostlině začnou kroutit listy, měli byste zasáhnout. Poradíme vám, jaký trik použít pro zlepšení jejího stavu.

Co byste měli znát o této rostlině?

Přirozeným domovem monstery je Jižní a Střední Amerika. Roste v tropických lesích, které se táhnou od Mexika po Panamu. V dnešní době je známo asi 50 druhů této nádherné rostliny. Obrovské, tmavě zelené listy monstery jsou důvodem, proč ji chceme mít doma. Možná ale nevíte, že je víc než dekorativní rostlina. Dokáže také efektivně čistit vzduch od toxinů. Na růst potřebuje hodně prostoru a dosáhnout může výšky 2 až 2,5 metru. Nebojte, jde o velmi pomalý proces.

Mohlo by vás zajímat:  Metabolismus je důležitý nejen pro hubnutí, v kondici ho udrží správné potraviny
Zdroj obrázku: Freepik

Proč se kroutí listy monstery?

Hlavní příčinou, proč se listy monstery začínají kroutit, je příliš nízká vlhkost substrátu. Na podzim a v zimě se vzduch v bytě hodně změní společně se začátkem topné sezóny. Na to musíte při zalévání myslet, protože substrát bude častěji vysychat. Zalévání v tuto dobu nemusí stačit. Měli byste přidat také pravidelné kropení listů vodou. Nezapomeňte listy otírat měkkým hadříkem, abyste je zbavili přebytečného prachu.

Příčina a léčba žloutnoucích listů

Důvodem žloutnutí je také špatné zalévání. Nejde zde o málo vody, ale naopak o její nadbytek. Od jara do podzimu byste neměli zapomínat na speciální hnojivo. Důvodem žlutých listů ale může být také příliš mnoho slunce, které monstera nesnáší. Nedávejte ji na parapet ani pod okno, kde bude vystavena průvanu. Všechny tyto faktory mohou způsobit, že vám rostlina bude chřadnout a nebude vypadat nejlépe. Držte se těchto tipů a budete mít vždy nádhernou a zcela zdravou monsteru ve svém domově.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-monstera-monstera-deliciosa
Přidat na Seznam.cz