Ant Action Standing Ant Bridge Unity Team Concept Team Work Together

Mravenci dokážou ovocný strom i zničit. Zahradu zachrání jednoduchá past, která zlikviduje všechny škůdce

Mravenci patří mezi velmi užitečný hmyz, takže bychom si jejich přítomnosti měli vážit. Mravenci provzdušňují půdu, díky čemuž se živiny ze zálivky dostanou hluboko ke kořenům rostlin. Také pojídají larvy a vajíčka škůdců rostlin, ale na druhou stranu pokud je jich moc, mohou na rostlině způsobit také škody. Zejména pokud jde o mravence vyskytující se na ovocných stromech.

Mohou mravenci dokonce zničit strom?

Ano, stává se, že si mravenci vyberou pro stavbu svého obydlí právě ovocný strom. Díky tomu oslabují kondici i stavbu samotného stromu, a pokud mají málo potravy, mohou dokonce okusovat mladé výhonky na vrcholku stromu. A jestli se u ovocného stromu usídlí velká kolonie mravenců, která čítá na stovky tisíc jedinců, může být strom opravdu mravenci zničen.

Mohlo by vás zajímat:  Odlepit samolepku ze sklenice pomůže věc, kterou má každá žena schovanou v koupelně

Jak chránit stromy před okupujícími mravenci?

Stačí znát jednoduchý trik a vytvořit na mravence past. Past tkví v tom, že kolem kmene stromu vytvoříte pás široký asi 10 cm. Tento pás potřete speciálním zahradnickým lepidlem, které imobilizuje hmyz. Toto řešení funguje nejen na mravence, ale také na mšice, brouky a škvory.

Zdroj obrázku: Freepik

Co ještě funguje na mravence?

Domácí metody jsou velmi vhodné a zdraví i přírodě nezávadné. Zkuste vsadit na rostliny, které mravencům příliš nevoní. Patří mezi ně levandule, měsíček či majoránka. Pokud nemáte vhodné rostliny, zkuste použít jejich éterické oleje. Posypte těmito oleji hnízda a cesty mravenců a uvidíte, jak rychle tyto kolonie zmizí.

Mohlo by vás zajímat:  Na nenáročné kolopejky můžete občas i zapomenout, dopřejte jim ale dostatek světla

Nemáte doma ani oleje, ani sazenice výše zmíněných rostlin?

Nezoufejte, je jedna věc, kterou i na chalupě mít budete. Mluvíme zde o skořici. Toto orientální koření odpuzuje hmyz a navíc rostlině dodá blahodárné látky. Skořici stačí nasypat do okolí rostliny nebo ji rozpustit ve vodě a vytvořit z ní sprej.

Zdroj: https://sptreeservice.com/getting-rid-ants-fruit-trees/
Přidat na Seznam.cz