Woman Red Holding Foul Food

Zápachu v lednici předejde správné skladování a pravidelný úklid

Už se vám někdy stalo, že jste otevřeli ledničku a ucítili nepříjemný zápach? Není neobvyklé, že lednice začnou časem zapáchat, zvláště pokud nejsou pravidelně čištěny nebo pokud jsou potraviny skladovány nesprávně.

Proč vám zapáchá lednice

Existuje několik důvodů, proč se v chladničkách mohou vyskytovat nepříjemné pachy. Jedním z nejčastějších je přítomnost zkažených nebo prošlých potravin. Kromě toho pokud jsou potraviny skladovány nesprávně (například v neuzavřené nádobě), může jejich zápach proniknout do chladničky a ovlivnit jiné potraviny. Další příčinou zápachu v lednici jsou bakterie. Bakteriím se daří ve vlhkém prostředí, a proto pro ně mohou být lednice živnou půdou. Pokud rozlité potraviny nejsou okamžitě odstraněny, mohou vytvořit vlhké prostředí, kde dochází k růstu bakterií a tvorbě zápachu.

Mohlo by vás zajímat:  Roztoči doma ohrožují i pokojové rostliny. Rozpoznejte je včas a jednejte

A konečně pokud není chladnička pravidelně čištěna, dochází k hromadění prachu a nečistot, což vede k rozvoji zápachu. Cívky kondenzátoru chladničky se totiž také mohou ucpat prachem a nečistotami, což způsobí, že chladnička bude pracovat intenzivněji a bude produkovat více tepla, které může způsobit rozvoj zápachu.

Jak vyčistit lednici

Pokud se v ledničce objevil nepříjemný zápach, prvním krokem je vyndat všechny potraviny a zkontrolovat, zda se v ní nenachází prošlé nebo zkažené potraviny. V případě potřeby se takových potravin zbavte a poté lednici vyčistěte podle následujících kroků:

 1. Vypněte chladničku a odpojte ji. Předejdete tak případným nehodám při úklidu.
 2. Vyjměte všechny police, zásuvky a další vyjímatelné části. Tyto části omyjte v teplé mýdlové vodě a důkladně je osušte.
 3. Použijte směs stejných dílů vody a octa (nebo jedlé sody) k otření vnitřku chladničky. Nezapomeňte vyčistit všechny povrchy, včetně stěn, stropu a těsnění dveří.
 4. Na odolné skvrny vyrobte pastu z jedlé sody a vody a naneste ji na postižené místo. Nechte ji několik minut působit, než ji otřete vlhkým hadříkem.
 5. Jakmile vyčistíte vnitřek lednice, vyčistěte i vnějšek. Vnější povrchy otřete vlhkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem.
 6. Znovu vložte police, zásuvky a další odnímatelné části.
 7. Před vložením potravin do chladničky znovu lednici zapněte a počkejte, až dosáhne požadované teploty.
Mohlo by vás zajímat:  Smutnice se do pokojovek s chutí zakousnou. Rostliny zachrání žlutá miska a česnek
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit zápachu v lednici

Prevence zápachu v lednici je mnohem snazší než jeho následné řešení. Zde je několik tipů, jak udržet ledničku svěží:

 1. Potraviny správně skladujte. Používejte vzduchotěsné nádoby, abyste zabránili pronikání pachů do chladničky.
 2. Rozlité potraviny okamžitě ukliďte. Tím zabráníte růstu bakterií a tvorbě zápachu.
 3. Pravidelně čistěte lednici. Snažte se ji čistit alespoň jednou za tři měsíce, v případě potřeby i častěji.
 4. Uchovávejte otevřenou krabičku jedlé sody v lednici. Jedlá soda skvěle pohlcuje pachy a může pomoci udržet vaši ledničku svěží.
 5. Pravidelně kontrolujte, zda potraviny neprošly nebo nejsou zkažené, a zavčas je vyhoďte.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a680917/get-rid-of-unpleasant-smells-fridge/
Přidat na Seznam.cz