Close Up Plant With Yellow Flowers

V květnu přichází čas na rozmnožení prvosenek. Využít lze dva způsoby

Je teplo, sluneční paprsky sálají a myšlenky se toulají krásnou jarní přírodou. Kdo by v takové chvíli myslel na konec zimy a petrklíče? Prvosenky jarní nebo lidově petrklíče oznamují každoročně začátek jara, na jejich rozmnožení je ale nutné myslet v průběhu května. Jen tak lze docílit toho, že na konci příští zimy se budou skvít na zahradě záplavy žlutě barevných květů. Jakým způsobem petrklíče množit?

Zahřejí na duši po dlouhé zimě

Krátké dny s věčnou tmou a k tomu mrazivé počasí a pak najednou vykouknou na zahradě dlouhé stonky se žlutými barevnými kvítky, které značí jediné. Sychravé a depresivní období končí a zahrada zase ožívá, prvosenky jarní totiž patří mezi první květiny, které se objevují na zahradě. Mezi zahrádkáři jsou velmi oblíbené, proto je ideální osadit jimi záhony v co největším množství. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné květy hortenzií sluší každé zahradě. Na výběr existuje nespočet druhů i barev
Zdroj obrázku: Freepik

Nejjednodušší způsob je dělení trsů

Prvosenka jarní patří mezi vytrvalé byliny z čeledi prvosenkovitých a rostlina dosahuje výšky až 25 centimetrů. Květy mají žlutou barvu a intenzivně voní. Prvosenky se mohou množit vegetativně rozdělením oddenku nebo semeny. Množení pomocí dělení trsů je první metoda, kterou je možné provést v průběhu května. Stačí vykopat rostlinu včetně kořenového balu, kořeny se namočí a jednotlivé rostliny se z trsu rozdělí na více kusů. Kořeny se ještě musí zkrátit pomocí nůžek a nové sazenice se umístí do záhonů nebo do nádob. Rostliny se musí dostatečně zalévat, aby do podzimu zakořenily a přečkaly zimu.

Mohlo by vás zajímat:  Při zakládání zahrady se vyplatí zvolit rychle rostoucí druhy. Vybírat jde mezi jehličnany i listnáči

Pomocí vlastních nebo koupených semínek

Další metodou je pěstování sazenic ze semínek, která se sbírají ze zcela zaschlých květů, což je asi měsíc po odkvětu. Semínka se mohou rovnou umístit do substrátu do nádoby. Pro svůj růst potřebují teplé a slunné místo, je nutné je dostatečně zalévat. Sazenice vyklíčí během několika týdnů. Poté, co se objeví první lístek, se mohou přesadit do květináčů a nádob. Na finální stanoviště se vysazují ještě na podzim, musí se však před zmrznutím ochránit vrstvou kompostu nebo rašeliny.

Zdroj: https://www.petalrepublic.com/cowslip-flowers/
Přidat na Seznam.cz