Modern Kitchen Composition With Healthy Ingredients

Bobkový list pomáhá léčit zánět, akné a snižuje hladinu cholesterolu

Český název tohoto koření asociuje se slovem „bobek“, tedy něčím ne úplně voňavým. Možná i proto máme v naší kultuře k bobkovému listu, respektive vavřínu, podstatně vlažnější vztah než třeba antičtí Řekové. Ti si přitom život bez vavřínu neuměli představit. A nejen proto, že jej tradičně využívali k dekorování věnců pro vítěze sportovních klání i během vojenských tažení. Pojďme se společně podívat, jak můžeme vavřín využít v dnešní moderní domácnosti.

Nejen koření

Vaření některých jídel, třeba čočky na kyselo, si asi bez bobkového listu neumíme představit. Ale vavřín je také léčivá bylina. Může pomoci se záněty kloubů nebo bolestmi kostí a také při začínající osteoporóze, byť je v případě téhle nemoci samozřejmě důležitá návštěva lékaře a dodržování jím předepsané léčebné kúry. Z vavřínu lze připravit léčebné tinktury, pokud jej necháte macerovat v lékařském lihu nebo kvalitním rostlinném oleji. A z vavřínového odvaru lze připravit tišivé obklady.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé listy libečku se v kuchyni neztratí. Kromě nezaměnitelného aroma dodají neuvěřitelné množství prospěšných látek
Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže proti akné a zánětům i cholesterolu

Kromě vnějšího užití je možné vavřín konzumovat, což nepřekvapí vzhledem k tomu, že jde o koření. Při používání vavřínu je potřeba z něj účinné látky vyvařit. Vývar následně sceďte a konzumujte po kávových lžičkách, ne více než dvě denně. Takto podávaný vavřín má silné protizánětlivé účinky, a tím pomáhá nejen s otoky, ale také s některými typy akné. Kromě toho dlouhodobá konzumace vavřínového odvaru v malých dávkách pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. K tomu je však vhodná i celková úprava jídelníčku.

Mohlo by vás zajímat:  Heřmánek pomůže s tréninkem, proti únavě i s trávením

Pěstování vavřínu v bytě

Přestože je vavřín původně z jihu Evropy, pěstovat jej můžeme i doma v květináči. Rostlina potřebuje teplé a slunné místo a nemá ráda přílišnou vlhkost. Ve světlých bytech s okny na jih se vavřínu většinou daří i v našich podmínkách. Pokud rostlinka chřadne, zkuste ji přihnojit. Zkontrolujte také, zda je půda v květináči lehce zásaditá.

Zdroj: https://www.britannica.com/topic/bay-leaf, https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12916069/, https://herbsathome.co/how-to-grow-bay-laurel-indoors/
Přidat na Seznam.cz