Pelargonie1

Nejoblíbenější balkonovou květinou je stále muškát. A právem se pyšní tímto prvenstvím

Muškát nebo pelargonie. Ať už této krásné květině s drobnými, něžnými květy říkáte jakkoliv, jistě má své zásadní místo i na vaší zahradě či terase. Často také zdobí malé balkony díky schopnosti převislého vzhledu. Proč jsou tyto květiny tak oblíbené v každé domácnosti?

Pelargonie je nepostradatelnou součástí každé zahrady, terasy či balkonu. Určitě má své místo i ve vašem exteriéru, zejména díky krásným, drobným květům nejrůznějších barev. Muškát pochází původně z Afriky, avšak velkou oblibou je právě ve střední Evropě, kde zdobí kdejaké okno domu nebo zábradlí balkonu.

Mohlo by vás zajímat:  Některé orchideje přežijí venku i mrazivou zimu. Jejich netradiční vzhled na první pohled upoutá
Zdroj obrázku: Freepik

Muškát miluje teplo

Pelargonie miluje teplé a velmi slunečné místo, proto jí nevadí ani přímé a ostré sluneční paprsky, které se opírají do terasy. Nejkrásnější jsou v období května až října, kdy kvetou bohatými, drobnými květy v nejrůznějších barvách.

Hojnost květů je však podmíněná také vaší péčí. Pokud chcete, aby bylo období květenství u muškátu co nejhonosnější, je třeba pravidelně a důkladně rostlinu zavlažovat. Jestliže je rostlina na velmi slunečné straně, nemusíte se bát jí v horkých dnech dodávat vodu klidně i dvakrát. Nejlepší je zavlažovat květinu ráno a večer, po zapadnutí ostrých paprsků. Pokud byste zalévali rostlinu během rozpáleného dne, můžete spálit listy i květy.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé tulipány vydrží ve váze déle díky správné vodě a řezu stonku
Zdroj obrázku: Freepik

Květiny zalévejte pomalu

Vlivem horka může půda rychle vysychat a kvůli tomu dobře neabsorbovat vláhu. Proto dbejte na pomalé zalévání, aby zemina stačila vodu vsáknout. Vyhněte se velkému proudu vody a rozhodně při zalévání nepospíchejte.

Veškerá další péče není nikterak náročná, rostlina je velmi vděčnou a krásnou dekorací každého zábradlí či parapetu s podlouhlým květináčem. Muškát kvete v růžových, červených, fialových, vínových nebo krémových až bílých barevných odstínech a může dosahovat 25 až 50 centimetrů.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/geraniums
Přidat na Seznam.cz