Stevia Brown Bowl Wooden Surface

Bílý cukr lze jednoduše nahradit zdravějšími alternativami

Cukr je všudypřítomnou složkou naší stravy, ale jeho přílišná konzumace může vést k řadě zdravotních problémů, jako je obezita, cukrovka 2. typu a srdeční choroby. Naštěstí existuje mnoho zdravých alternativ cukru, které lze použít při vaření, pečení a slazení nápojů.

Zkuste zdravé sirupy

Rýžový sirup je přírodní sladidlo vyrobené z hnědé rýže. Má jemnou oříškovou chuť a je méně sladký než běžný cukr. Rýžový sirup se vyrábí vařením rýže a následným rozkladem škrobů na cukry. Výsledkem tohoto procesu je sirup s vysokým obsahem komplexních sacharidů, které se v těle vstřebávají pomaleji než jednoduché cukry. To znamená, že rýžový sirup pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a poskytnout trvalou energii. Rýžový sirup je také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně vitamínů B, draslíku a hořčíku.

Mohlo by vás zajímat:  Přestat s kouřením dokáže jen malé procento lidí. Boj s cigaretami podpoří známá bylinka

Javorový sirup je další přírodní sladidlo. Je vyrobený z mízy javoru, má vysoký obsah antioxidantů a má nižší glykemický index než běžný cukr, což znamená, že se v těle vstřebává pomaleji a nezpůsobuje skoky v hladině cukru v krvi. Javorový sirup obsahuje také minerály, jako je mangan a zinek, které jsou důležité pro udržení zdravých kostí a dobré imunity.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste i tato přírodní sladidla

Stévie je přírodní sladidlo, které se získává z listů rostliny stévie sladké. Je až 300krát sladší než cukr, takže k oslazení jídla nebo nápojů stačí jen malé množství. Stévie nemá žádné kalorie a nezvyšuje hladinu cukru v krvi, takže je vynikající volbou pro lidi s cukrovkou nebo pro ty, kteří se snaží zhubnout. Stévie je také bohatá na antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko chronických onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon plný nádherných rostlin je útulný, pro kočky ale může znamenat nebezpečí

Také kokosový cukr je skvělé přírodní sladidlo vyrobené z mízy kokosových palem. Má karamelovou chuť a svou texturou se podobá hnědému cukru. Kokosový cukr je bohatý na vitamíny a minerály, včetně draslíku, železa a zinku. Obsahuje také inulin, typ vlákniny, která zpomaluje vstřebávání glukózy v těle, takže je dobrou volbou pro lidi s cukrovkou nebo pro ty, kteří se snaží kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coconut-sugar, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323376, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/how-does-sugar-in-our-diet-affect-our-health/, https://www.medicinenet.com/is_brown_rice_syrup_better_for_you_than_sugar/article.htm, https://www.future.edu/2022/10/benefits-of-maple-syrup/
Přidat na Seznam.cz