Female Florist Making Beautiful Bouquet Flower Shop

Půvabná jícnovka se stane ozdobou interiéru. Splnit její náročné požadavky dokáže každý

Jaká rostlina se skrývá pod českým názvem jícnovka? Překrásná eustoma, kterou floristé používají pro květinové kompozice v interiérech při slavnostních příležitostech, jako jsou svatby. Pro výzdobu se používají klasické druhy, kromě zahradních kultivarů jsou ale v poslední době na trhu též zakrslé odrůdy a hrnkové varianty. Čarokrásná rostlina tak může zdobit balkon, terasu i obývací pokoj. Jak se o eustomu starat a jaké podmínky jí vyhovují?

V květníku zvládne pěstování každý

Zkušení zahrádkáři znají eustomu jako krásnou rostlinu, která je poměrně náročná na pěstování na zahradě. Ohrožují ji nízké teploty, přílišná vlhkost nebo nedostatek světla. Navíc je vybíravá, i co se týče substrátu, má ráda humózní a dostatečně propustnou, zásaditou půdu. V současné době však existují i zakrslé druhy nebo kultivary, které se hodí pro hrnkové pěstování, tyto varianty jsou mnohem méně náročné na péči, přitom dodají interiéru na noblese.

Mohlo by vás zajímat:  Pro každý balkón existují ideální květiny
Zdroj obrázku: Freepik

Novinka v zahradnických centrech

S rostoucí oblibou jícnovky se objevují zakrslé kultivary ke koupi přímo v zahradnických centrech, většinou je taková rostlina před rozkvětem. V případě zakoupení je nutné ji během několika málo dní přesadit. Substrát se hodí promísit s najemno nadrcenými vaječnými skořápkami, protože zásaditá a vápenitá zemina těmto rostlinám svědčí. Při přesazení se musí vybrat větší květník s odtokovým otvorem a spodní část vysypat vrstvou drenáže, protože eustoma nesnese kořeny v přílišném vlhku.

Pozor na plíseň i svilušky

Jícnovka je jednoletka, která příliš netrpí na choroby, ale může se objevit plíseň šedá na povrchu substrátu. Ze škůdců ji nejvíce ohrožují svilušky, při balkónovém pěstování také mšice nebo třásněnky. Po odkvětu rostlina odumírá, přičemž během kvetení se musí odstraňovat odkvetlé listy, aby si udržela delší dobu pěkný vzhled. Při zálivce se nesmí dostat voda na listy nebo květy, zalévá se pravidelně, ale střídmě, aby nedošlo k převlhčení substrátu. Přihnojovat se může pomocí draslíkových hnojiv, biohumusu nebo přípravků pro kvetoucí rostliny.

Zdroj: https://gardenbeast.com/lisianthus-guide/
Přidat na Seznam.cz