Apricots 824626 1920

Meruňky jsou unikátem pro zdraví, na Vánoce se hodí mít zásobu sušených

Během prázdnin jsme si zvykli, že se v obchodech a na trzích objeví první meruňky z Moravy. Lákají nás svojí příjemnou vůní a sladkokyselou chutí. Meruňky se do Evropy dostaly přes Arménii, kde existuje více než 50 jejich odrůd.

Aby bylo ovoce opravdu plné chuti, potřebuje teplo a dostatek slunce. V našich podmínkách je meruňka hojně ohrožována jarními mrazy pro svoji brzkou klíčivost. Zahrádkáři proto stromek vysazují blízko zdí na jižní straně. Při jarních mrazících se jej snaží ochránit různými zábaly.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivý odpad lze ještě skvěle využít. Rostliny poděkují za šetrné přírodní hnojivo

Při výběru ovoce se vyhýbejte bledým a žlutým kouskům. Ty totiž budou nezralé a nevýrazné chuti. Ovoce, které má tvrdou dužinu bylo trháno nezralé a má nižší obsah antioxidantů.

Dokázané příznivé účinky na lidské zdraví

Meruňky posilují imunitní systém a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Dokážou zlepšit náladu a zpomalit stárnutí buněk. Doporučuje se sníst tři kusy tohoto zázračného ovoce denně, aby se projevil omlazující účinek. Navíc příznivě působí na vlasy, nehty, kůži, ale zároveň také zbavuje únavy a zmírňuje astmatické příznaky.

Mohlo by vás zajímat:  Mýty okolo zdravého stravování z něho dělají složitý proces. Stačí se zaměřit na několik pravidel
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vysoký obsah vitamínů a minerálů

  • draslík, železo, vápník, fosfor
  • vitamíny PP, A, B a C
  • vláknina

Při nedostatku sezónního ovoce, můžeme snadno najít sušené meruňky v obchodech                  a supermarketech. Průmyslově sušené ovoce může být ošetřeno sírou pro prodloužení trvanlivosti, proto byste jej měli před konzumací umýt. Není problém sehnat sušené meruňky ani v bio kvalitě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jestliže si chcete sami udělat meruňkové zásoby na zimu, kromě sušení se můžete držet starých osvědčených receptů a udělat si například domácí meruňkový kompot nebo zavařeninu. Oproti kupovaným marmeládám z obchodu bude ta vaše plná chuti a letního slunce. Pro vyznavače zdravého stravování nabízí řada firem i přípravky pro výrobu domácích marmelád ve variantách se sníženým obsahem cukru.

Přidat na Seznam.cz