Nuthatch 351395 1920

Jen krmítko nestačí, ptákům je třeba nachystat i dostatek správného jídla

Krmení ptáků v zimě pomáhá našim okřídleným přátelům přežít dlouhou a chladnou zimu pokrytou sněhem. Pokud krmíme ptáky v zahradě, oplatí nám to na jaře a v létě tím, že se zbaví škodlivého hmyzu. Je však důležité krmit je správným jídlem a správným způsobem, jinak jim více ublížíme, než pomůžeme. Podívejte se jak, kdy a čím krmit ptáky v zimě, aby dlouhou zimu v pořádku přežili.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je nutné je krmit?

Názory na nutnost krmení ptáků v zimě se hodně liší. Na jedné straně by ptáci měli být schopni najít si potravu sami, ale na druhé straně během tuhé zimy mnoho ptáků onemocní, mrzne nebo zemře hladem. Proto stojí za to ptákům poskytovat výživné a syté energetické jídlo. Než začneme s krmením, měli bychom se ujistit, jaké jídlo je pro ně vhodné.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen stromeček, během Vánoc ozdobí domov i jiné rostliny

Čím krmit ptáky v zimě?

Krmivo pro ptáky by mělo být vždy správně vybráno, a pokud se rozhodnete je sytit, měli byste to dělat pravidelně po celou zimu, protože si zvyknou, že u vás vždy najdou potřebné jídlo. Špatné jídlo jim ovšem může hodně ublížit, nebo je dokonce zabít. Vybírejte proto s rozvahou. Mezi nejlepších 10 nápadů na jídlo pro zimující ptáky, patří:

  • různá zrna obilovin (pšenice, ječmen, oves, proso),
  • dýňová a slunečnicová semínka či kukuřice, přírodní ovesné vločky,
  • vařená krupice, rýže a zelenina, čerstvé ovoce,
  • ořechy všeho druhu, slanina, hotové směsi pro ptáky a skvělým tipem na závěr je umístit láhev s vodou do blízkosti krmítka, protože ptákům v zimě často chybí voda.

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pamatujte, že krmivo, které podáváte, není jediným krmivem pro ptáky. Pokud opravdu chcete pomoci ptákům, zasaďte do zahrady rostliny, které udržují ovoce či bobule a které budou krmit ptáky po celý podzim a zimu. Může se jednat o bezinku, jeřáb, divokou růži, kalinu, hloh, dřišťál nebo trnku. Ptákům by se neměl podávat chléb, ani kuchyňská sůl. Obojí je pro ně velice nebezpečné!

Přidat na Seznam.cz