Woman Spraying Plant Leaves Close Up

Listy pokojových rostlin si zaslouží pravidelnou péči. Rostliny rozzáří a udrží v kondici

Všechny pokojové rostliny potřebují jednou za čas trochu více pozornosti a péče. Zalévání jednoduše nestačí. V každé místnosti se usazuje prach, který pravidelně utíráme z nábytku. To samé bychom ale měli udělat také pro své rostliny, pokud je chceme udržet zdravé. Čištění listů je důležité pro stav rostlin. Jakmile budou znečištěné, listy začnou rychle opadávat. Poradíme vám, jak to udělat správně.

Velké i jemné listy musíte čistit

Velké listy, jaké mají monstery a podobné typy rostlin, se čistí velmi jednoduše. K důkladnému otření stačí použít obyčejný vlhký hadřík. Postupujte opatrně, abyste listy nepoškodili, a nezapomeňte ho pravidelně namáčet v čisté vodě, abyste neotírali listy hadříkem obaleným v prachu z jiných listů. Po této proceduře bude rostlina jako nová.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování exotických krasavic se není třeba bát. S pár pravidly orchideje bohatě rozkvetou

Drobnější listy nelze čistit obyčejným hadříkem. Nejen že by vám to trvalo dlouho, ale mohli byste také listy poškodit. Musíte jim proto jednou za čas dopřát osvěžující sprchu. Květináč obalte fólií, aby se voda nedostala ke kořenovému balu. Použijte jen jemný proud vlažné vody a listy osprchujte. Poté nechte rostlinu chvíli ve vaně nebo sprchové vaničce, aby voda trochu okapala.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopřejte rostlinám koupel nebo malou sprchu

Menší rostliny můžete dokonce ponořit celé do vody. Připravte si vanu s velmi vlažnou vodou, ve které necháte rostliny na chvíli ponořené. Můžete ale namočit jen zelené části, tedy stonky a listy. Celý květináč do vody nedávejte. Ujistěte se, že květináč držíte pevně tak, aby nespadl do vody a nenamočily se kořeny pokojových rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování pokojových rostlin se dopouštíme řady vážných chyb, o kterých ani nevíme

Větší rostliny rozhodně nemusíte přesouvat do koupelny. Místo toho naplňte čistou vodou lahev s rozprašovačem. Nechte ji nějakou dobu odstát, aby se odpařil chlor, který by mohl rostliny poškodit. Anebo používejte filtrovanou vodu. Listy postříkejte vodou jednou za čas, abyste je zbavili přebytečného prachu. Je to velmi jednoduché a efektivní.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-clean-plants-36833874
Přidat na Seznam.cz