Blossoming Linden Branch

Lipový čaj ulevuje při nachlazení, uzdraví i nemocnou pokožku

Léčivé vlastnosti lípy jsou dobře známé v lidové medicíně a pití čajů z této rostliny zaručuje dobrou imunitu, rychle vás postaví na nohy při příznacích nachlazení a vykouzlí vám pohodu v duši. Na co se hodí lipový čaj a jaké jsou u něj kontraindikace?

Obsahuje vitamín C

Lípa oplývá cennými živinami v čele s flavonoidy s antioxidační aktivitou (deriváty kvercetinu a tylirosidu). Obsahuje aminokyseliny, třísloviny, fytosteroly, éterické oleje, minerální soli a organické kyseliny. Lipový čaj má hodně vitamínu C a vitamínu PP běžně známého jako niacin. Aby čaj ze sušených lipových květů podporoval zdraví, měly by květy pocházet ze stromů daleko od silnic a velkých měst plných znečištění.

Mohlo by vás zajímat:  Koupené bylinky z obchodu je vhodné přesadit a dobře zalévat. Poté bohatě porostou
Zdroj obrázku: Freepik

Podporuje trávení

V kosmetickém průmyslu uklidňují zábaly nebo koupele z lípy podrážděnou a svědící pokožku. Lípa vykazuje protizánětlivé, diuretické a diaforetické účinky. Uvolňuje napětí, uklidňuje a podporuje trávicí procesy. Mírní horečku, pomáhá proti bolesti v krku, kdy zvlhčuje sliznice a pokrývá je hlenem, který tlumí příznaky. Pomůže i jako doplněk při hubnutí, a to díky obsahu flavonolů, které omezují vývoj tukové tkáně a zmírňují záněty. Zároveň se s její pomocí také rychleji zbavíte přebytečné vody v těle. Ideální je pít čaj třikrát denně. Louhuje se asi 10–15 minut.

Mohlo by vás zajímat:  Levandule ozdobí vaši zahradu a postará se o psychické i fyzické zdraví člověka

Kdy se čaji raději vyhnout?

Na lipový čaj by měli zapomenout lidé přecitlivělí na tuto rostlinu, a to kvůli vysokému riziku alergických reakcí. Vyvarovat by se ho měly také osoby s onemocněním srdce a ledvin, protože může tyto orgány velmi zatěžovat. Opatrně také u dětí, u batolat by množství vypitého čaje nemělo překročit množství 150 ml denně. Aby dětem nápoj lépe chutnal, přidává se do něj čajová lžička domácího malinového sirupu nebo trocha medu. Nevhodné je konzumovat čaj v těhotenství a v době kojení, protože může přivodit dehydrataci organismu.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-linden-tea, https://www.rxlist.com/linden/supplements.htm, https://www.healthyhildegard.com/linden-tea-benefits/, https://www.researchgate.net/publication/11987938_Allergy_to_linden_Tilia_cordata
Přidat na Seznam.cz