Areca Palm Wicker Basket White Background Palm Plant Light Interior

Schnutí listů u palmy areky lze zastavit jednoduchou péčí

Palma areka je oblíbenou pokojovou rostlinou. Její okouzlující vzhled se hodí téměř do každého interiéru a díky schopnosti čistit vzduch je skvělá také do ložnice. Bohužel častokrát tuto rostlinu trápí seschlé špičky listů. V dnešním článku vám povíme, jak se s tímto problémem vypořádat.

Popis rostliny

V našich domovech se nejčastěji pěstují dva druhy této palmy. První pochází z Madagaskaru a vyznačuje se světle zelenými listy se zelenožlutým kmenem. Žlutá areka dosahuje výšky 1,5 metru. Palma areka, která pochází z Filipín a Malajsie, má intenzivnější zelenou barvu a je mírně vyšší než předchozí druh. Na kmeni tohoto druhu se ve věku tří let začnou vytvářet pravidelné kruhy.

Mohlo by vás zajímat:  Toulitka vyžaduje velkou péči, pak se však odvděčí krásnými květy a čistým vzduchem

I když jsou tyto rostliny nenáročné a snadno se pěstují, mnoho majitelů se potýká s problémem suchých konečků. Problém zvadnutí špiček listů se stává častým na podzim a v zimě. Jeho nejčastější příčinou je příliš vysoká teplota v místnosti a současně příliš nízká vlhkost vzduchu, která je výsledkem pravidelného vytápění domu. Žloutnutí může být také výsledkem nedostatků živin.

Zdroj obrázku: Freepik

Řešení problému

Suchá palma areka ztrácí své kouzlo, existuje však jednoduchý způsob, jak zachránit rostlinu a zajistit, aby se situace v budoucnosti neopakovala. Pokud si všimneme, že palma začíná vysychat, měli bychom rychle reagovat. Nejlepším řešením v této situaci je odřezání uschlých špiček listů, několik centimetrů před poškozenou tkání. Potom musíme správně vyživit rostlinu a zajistit jí správné podmínky.

Mohlo by vás zajímat:  Do koupelny se hodí mnoho oblíbených druhů rostlin

Kromě zalévání je důležitá péče o listy, a to pokropením rostliny. Stojí za to každé 2–3 dny pokropit listy, to zabrání vysychání. Dalším způsobem, jak zajistit přiměřenou vlhkost, je naplnění rostlinné základny expandovanou hlínou a malým množstvím vody. Voda se bude odpařovat a zvlhčovat vzduch. Aby mohla palma areka růst zdravě, musí být správně hnojená. Rostlina má ráda jasné polohy, ale nedávejte ji vedle radiátoru nebo jiného zdroje tepla. Nejlepší teplota pro pěstování areky je 18–22 stupňů Celsia. Substrát v květináči by měl být úrodný a propustný.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-areca-palm/
Přidat na Seznam.cz