Close Up Picture Sapling Plant Is Growing

Jaro přináší zahrádkářům nové výzvy

Zima je pryč a nastalo teplejší období s hřejivým slunečním svitem. Na jaře se toho děje spousta. Zejména na zahradě. Ta se začíná probouzet k životu a s ní vzrůstá i potřeba se o ni postarat a připravit ji na nadcházející sezonu. Probuďte všechny pracovní nástroje, nasaďte rukavice a pusťte se do toho.

Nic se nemá přehánět

Přírodního odpadu, kterého je na zahradě po zimě dost, je dobré se zbavit. Neživé a starší rostliny vyhoďte. Je nutné prostříhat stromy a keře, kdy odstraníte vyschlé a nemocné části. Záleží však na typu rostliny. Jak je známo, někdy se doporučuje stříhání provést až na podzim. Dejte si pozor, kterou rostlinu se chystáte oprostit od starých větví. Jestliže už nejsou hlášeny mrazy, nastal čas odkrýt vše, co jste měli zakryté. Dbejte na to, kdy tuto činnost provádíte, aby se nespálily čerstvé lístky na přímém slunci.

Mohlo by vás zajímat:  Milovníci růžových a fialových odstínů mohou do těchto barev odít celou zahradu

Dále je nutné připravit zem na sazení. Můžete využít kompost z loňska. Posypte jím půdu a tu následně pořádně zryjte. Tím ji prokypříte a dodáte jí všechny potřebné živiny. Rostliny se vám odvděčí prosperitou a nakonec bohatým výnosem. Humus můžete rozmístit i pod stromy nebo keře, které potom zalijte.

Zdroj obrázku: Freepik

Sazenice za oknem i v záhonu

Některé sazenice je možné předpěstovat již na jaře, nebo dokonce už v zimě za oknem. Tímto zkrátíte dobu čekání na úrodu a zvýšíte rostlinám šanci na přežití. Předpěstování je možné v květináčích pro to určených. K dostání jsou v zahradnictví. Až se venku oteplí, je možné začít s otužováním sazeniček. Přes den je dejte ven a na noc je schovejte. Je tak větší šance, že rostlinky zvládnou přesazení do záhonu.

Mohlo by vás zajímat:  Plánujete skleník? Na toto byste neměli zapomenout

Takto je možné obstarat většinu zeleniny, ne však všechnu. Tento způsob je vodný například pro rajčata, brokolici, salát nebo třeba okurky. Najdou se i takové druhy, u kterých je vhodnější sázení rovnou do záhonu. Automaticky to však znamená delší čekání na úrodu. Jako první se většinou sklízí ředkvičky, které je právě nutné zasadit do záhonu. Patří sem i cukety, hrášek nebo fazole. Jaro s sebou přináší spoustu práce, ale nezapomeňte si také užívat příchod nové sezony a oteplení.

Zdroj: https://www.nationaltrust.org.uk/discover/gardening-tips/gardening-tips-for-spring
Přidat na Seznam.cz