Lovage 2370816 1920

Libeček je aromatickou bylinkou, jejíž konzumaci doporučují i lékaři

Libeček lékařský je skvělé koření, které se však z českých kuchyní poněkud vytratilo. Přitom si ho v našich podmínkách můžeme dokonce sami snadno pěstovat, což se o mnoha jiných druzích kořeních říci nedá. Naše babičky pak o libečku často mluvily jako o maggi koření, protože právě on dodává oblíbenému dochucovadlu do polévek jeho charakteristickou chuť.

Oblíbené koření

Na rozdíl od řady jiných druhů koření je libeček aromatický celý. Jeho listy se tak skvěle hodí do polévek, které obsahují brambory. A třeba vývar bez libečku není opravdovým vývarem. Sušený libeček se pak používá k dochucení dušeného masa, masových směsí s chilli, kuřecích paliček nebo zeleniny. Celá, nebo častěji mletá semena libečku se pak používají při pečení koláčů, různých druhů chlebů nebo sušenek a sladkého pečiva.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí bylinky jí nikdy dlouho nevydržely, až správná metoda sušení napomohla k dlouhému skladování
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Účinky libečku

Podobně jako třeba kmín zlepšuje libeček trávení, podporuje vylučování trávicích žaludečních šťáv a obecně prospívá zažívání. Zdravým způsobem zvyšuje chuť k jídlu, a tak jej ocení zejména lidé, kteří po operacích nebo při nemoci trpí nechutenstvím. Kromě toho libeček pomáhá proti nadýmání, a tak je rozumné dochutit s ním luštěninová jídla. Ve větších dávkách je libeček močopudný. Aby se však projevil tento účinek, je potřeba si uvařit libečkový čaj. Pravidelná konzumace libečku kromě toho:

  • Snižuje zahleněnost plic a podporuje dýchání
  • Mírní záněty, zejména záněty tlustého střeva
  • Je skvělou prevencí revmatu
  • U některých lidí klidní podrážděnou pokožku a léči akné
Mohlo by vás zajímat:  Zázračné účinky levandule si můžete dopřát díky sušené bylince i domácímu oleji

Pěstování libečku

Libeček je nenáročná rostlina, která vám navíc krásně provoní zahradu. Vysadit můžete semena nebo sazeničky, obojí běžně koupíte v zahradnictví. Nejlépe poroste na slunci, nebo alespoň v polostínu a má rád dostatek vláhy. Jde o víceletou rostlinu, z níž se nejčastěji sklízí pouze listy, ale můžete využívat také nať a semena.

Přidat na Seznam.cz