Lavender Field 1595587 1920

Levandule ozdobí vaši zahradu a postará se o psychické i fyzické zdraví člověka

Levandule, specifická svou vůní, je pro své léčivé účinky užívána již od pradávna. Ve formě čaje působí její sedativní účinky, proto je oblíbená při nespavosti, nervozitě nebo depresích. Stejně léčivé účinky má při plynatosti, žaludečních i střevních obtížích, ale naopak dokáže pomoci s projímáním. Inhalování levandule pomáhá při zánětech dutin, chřipce, bronchitidě nebo angíně. Lístky levandule se přidávají i do dušených jídel, k dochucování ryb a jiných druhů masa.

Sázení semínek

Pro pěstování od semínka je vhodné zasadit levanduli v únoru (maximálně březnu) do obyčejného truhlíku. Chcete-li podpořit její růst substrátem, přimíchejte na 4 dílky substrátu 1 díl písku. Po zasazení substrát navlhčete za pomoci postřikovače a udržujte jej neustále vlhký. Ideální teplota pro růst levandule je 20°C, při této teplotě vyroste za 3-4 týdny. Poté jednotlivé rostlinky rozesaďte.

Mohlo by vás zajímat:  Léčivou sílu bylin znají lidé odpradávna. Využijte i vy jejich zázračné účinky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na řízky?

Levandule začíná kořenit v místě řezu. Pro urychlení je doporučeno použití stimulátoru a odstranění spodních listů. Zakoření jak z dřevnatých, tak z bylinných řízků. Řízkování se liší délkou odřezku a způsobem pěstování, v závislosti na období, kdy řízky oddělujeme.

Zastřihujte!

Pro správný růst levandulí je důležité jejich pravidelné zastřihování, nejlépe v červnu a červenci.  Pro použití v kuchyni či kosmetice zastřihujte rozkvetlé květy. Chcete-li květy sušit, stříhejte květy nerozkvetlé. V místech, kde vyrůstají jednotlivé lístky, veďte co nejdelší řez. Koncem léta takto ostříhejte všechny rostlinky, porostou tak delší. Po zimě je doporučováno důkladné prostříhání jednotlivých rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Rýmovník: zázračná bylinka nejen pro čistý vzduch a zdravé dýchací cesty

Zazimujte

Způsob zazimování se u obou způsobů pěstování liší. Pěstujeme-li levanduli v květináči venku, obalte ji na zimu igelitem a umístěte ji mimo sníh nebo vítr. Pokud nezamrzne, občas levanduli zalijte, avšak neumisťujte ji do teplot vyšších, než je 15°C. Rostlinu v zahradě přikryjte slámou, kterou kolem zahrnete zeminou. Je vhodné také venkovní rostlinu před zazimováním seříznout.

Přidat na Seznam.cz