Boruvky1

Letní mlsání z lesa. Dopřejte si plné hrsti borůvek, posílíte své zdraví

Z důvodu koronavirové pandemie se v poslední době zapomíná na osvětu v oblasti prevence a léčby nemocí, které nejsou tak závažné, ale v důsledku dokážou nepěkně potrápit. Přitom někdy stačí jen obyčejné borůvky a může vám být zase lépe. Co je to za nesmysl, říkáte si? Jak by mohly borůvky vyléčit nemoc? Nemoc určitě nevyléčí, ale rozhodně pomohou v eliminaci napáchaných škod u běžných zdravotních problémů. Jedním z nich je ateroskleróza – tedy kornatění tepen.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny a vznik aterosklerózy

K tomu dochází vinou ukládání tuků do stěn cév a tepen, což může vést k jejich úplnému poškození a omezení funkčnosti. Příčin je několik, mezi těmi neovlivnitelnými je nejčastěji na vině genetika. Pak jsou tu ale další faktory, které vzniku aterosklerózy napomáhají, například kouření, nadměrné užívání alkoholu, konzumace nezdravých tučných jídel, nedostatečný pohyb, obezita a cukrovka. Pokud chceme riziko kornatění tepen snížit, měli bychom jíst zdravě, cvičit a vyhýbat se nezdravému životnímu stylu. V tom nám mohou pomoci právě zmíněné borůvky.

Mohlo by vás zajímat:  Citron v domácnosti nahradí chemické čisticí prostředky

Zdravý poklad z lesa

Borůvky jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínů A, C, E a K. Dále obsahují mangan, hořčík, draslík, zinek, vápník, železo a fosfor. Velmi důležitý je karoten, který chrání buňky před volnými radikály a posiluje imunitní systém. Navíc vás dokážou ochránit právě před kornatěním tepen.

Zdroj obrázku: Freepik

Abyste využili veškerý jejich potenciál, vyrobte si z nich vynikající nápoj. Nasypte do kastrůlku 3 hrsti borůvek a zalijte sklenicí vody, následně přiveďte k varu a přidejte čajovou lžičku cukru. Po rozvaření borůvek přeceďte přes sítko do hrnku a vypijte.

Mohlo by vás zajímat:  Citronová šťáva podpoří naši imunitu, pročistí domov, a dokonce přinese dobrou náladu

Další možností, jak do těla dostat velké množství potřebných živin, je tinktura. Ta vznikne zalitím jednoho kilogramu borůvek jedním litrem lihoviny. Po 4 týdny skladujte při pokojové teplotě. Poté přilijte sirup vyrobený z jednoho litru vody a půl kila cukru. Vzniklý roztok můžete skladovat až jeden rok a užívat každý večer jednu čajovou lžičku.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-blueberries
Přidat na Seznam.cz