Citrusy1

Čerstvě utržené citrusy doma mohou být skutečnost, jejich pěstování není nijak náročné

Pěstování pomerančů, citronů, nebo dokonce mandarinek není v našich končinách příliš rozšířené. Můžete je ale pěstovat stejně jednoduše jako pokojové květiny. Přinesou ovoce jen v případě, že jim dopřejete kvalitní péči. Kdo by odolal čerstvému ovoci, které si může utrhnout, kdykoliv bude chtít? Lepší než nakoupené z obchodu, levné, bez chemických postřiků.

Jedná se sice o různé druhy ovoce, ale princip pěstování mají stejný

Pokud máte ovoce nakoupené, můžete z něj vyloupat semínka a ta si potom zasadit. Čím větší budou, tím lépe. Nejdříve očistěte dužinu a dejte do země, aby nevyschla. Měli byste zajistit stálou teplotu okolo 25 stupňů a vlhký vzduch. Po 3–4 týdnech uvidíte, že rostlina vyrašila. Pokud rostlina vyroste a začnou jí staré listy opadávat, srovnejte výhonky, dejte oporu a kolem ní výhonky veďte.

Mohlo by vás zajímat:  Křehké listy baby leaf se pěstují téměř samy. Množství prospěšných látek potěší i nejnáročnější
Zdroj obrázku: Freepik

Citrusy si můžete vypěstovat také pomocí řízků. Vrchol větvičky můžete z plodícího stromu odříznout, nechat zakořenit ve vodě a nakonec zasadit. Řezy zakoření při vyšší teplotě, takže je nedávejte hned na parapet, ale na teplejší místo a přesuňte až později. Jako substrát použijte směs zeminy, písku a keramzitu. Půda by měla mít dobře odvodněná a trochu kyselá. V obchodech můžete najít již namíchaný substrát. Na dno nezapomeňte vložit několik oblázků, které zajistí dobrý odtok vody.

Citrusy zbytečně nepřesazujte

Citrusy nemají rády velké květináče, proto je přesazujte pouze v případě, kdy se tlačí kořeny ven a je to opravdu potřeba. Možná bude stačit udělat to jednou za několik let. A kam citrusy postavit? Milují slunná místa, ale nepotřebují jižní parapety. V létě je můžete vyndat na balkon nebo terasu, ale je potřeba je ochránit před větrem a deštěm. V zimě je dejte do místnosti, ale nesmí zůstat u radiátoru. Stinná místnost také není vhodná.

Mohlo by vás zajímat:  Nedovolte, aby se z vašeho domova stalo mraveniště. Malý hmyz vyžene generacemi osvědčená metoda
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny potřebují neustále vlhkou zeminu, ale nemohou se přelít. Jestli je chcete kropit, udělejte to v odpoledních hodinách, v létě denně. Jako hnojivo použijte takové, ve kterém je dostatek železa. Pokud bude rostlinám chybět, poznáte to podle žlutých listů. Hnojení vynechte od listopadu do ledna. Plody budou mírně kyselé, ale jsou jedlé.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/lemons-oranges
Přidat na Seznam.cz