Outdoor Decor With Lavender Plants Decorative Metal Pots Standing Wooden Box

Levandule ozdobí slunný balkón. Prospěje jí méně zálivky a větší květináč

Levandule je populární bylina známá pro svoji výraznou vůni a krásnou fialovou barvu. Jejím pěstováním je proslavena zejména oblast jižní Francie, kde se jí obzvlášť daří. A nejen že levandule krásně vypadá, má také mnoho dalších využití. Často se přidává do jídla, kosmetiky, nebo dokonce léčiv. S jednoduchými radami může i vám zanedlouho zdobit balkón nebo terasu.

Co o levanduli vědět

Jako je to u většiny rostlin, i levandule existuje mnoho druhů. Většině těchto druhů se nejvíce daří kolem Středozemního moře, a to jak v evropské části, tak v severovýchodní Africe nebo na Arabském poloostrově. Všechna tato místa mají společné sušší podnebí, které levanduli vskutku svědčí. U nás nejznámější druhy jsou levandule lékařská, španělská nebo francouzská. Kvetení u levandulí nastává zejména v období od června do začátku srpna.

Mohlo by vás zajímat:  Proti nepříjemnému pálení žáhy existuje rychlá pomoc. Speciální léky vůbec nebudete potřebovat
Zdroj obrázku: Freepik

Proč je tato rostlina ideální na balkón nebo terasu?

Levanduli nevadí menší prostory. Naopak, jsou pro ni vhodné, jelikož má často problém snést se s ostatními rostlinami. Zároveň je v těchto místech praktická nejen proto, že místo krásně provoní, její typická vůně zároveň působí jako odpuzovač komárů a pavouků.

Levandule také není nijak náročná, co se péče týče. Její krásný vzhled si tak může užít i někdo, kdo v zahradničině není zrovna zběhlý. I tak je ale třeba dát si na některé věci pozor.

Mohlo by vás zajímat:  Petržel produkuje semena, která obsahují jed. Vyhnout by se jí měly těhotné ženy

Jak o levanduli pečovat

Klíčem k úspěchu je výběr správného květináče. I pro menší rostlinku je potřeba větší květináč, aby měla prostor pro zakořenění. Květináč by zároveň měl mít odtok, aby nezadržoval vodu a kořeny tak nezačaly uhnívat. Sazeničku sázejte až ve chvíli, kdy nehrozí noční mrazíky, aby měla co nejlepší podmínky pro tvorbu kořenového systému.

Také si dejte pozor na excesivní zalévaní. Tento nešvar může vést k tvorbě plísní a později i uhynutí květiny. Levandule má radši prostředí sušší.

Zdroj: https://www.gardenia.net/guide/planting-and-caring-for-lavender-in-pots
Přidat na Seznam.cz