Akebia Quinata 4152462 1920

Květiny vydávají tisíce různých vůní, některé dokonce připomínají jídlo nebo limonádu

Rostliny mají nejen uklidňující účinek, ale také stimulují kreativitu a zvyšují koncentraci. Je tak jasné, proč se tak rádi květinami obklopujeme. Vypadají krásně a také úžasně voní. Mezi oblíbenými rostlinami, které nám kvetou na zahradách nebo v květináčích, ale vynikají určité druhy, jejichž vůně může připomínat občerstvení nebo různé nápoje. 

Jedna voní po cole, druhá jako vánoční perník

Artemisia abrotanum (pelyněk brotan) je vytrvalý keř se silnými, rozvětvenými výhonky, které dorůstají výšky až 1,5 metru. Mají malé a nadýchané listy, které jsou na spodní straně pokryté šedými chlupy, na první pohled mohou připomínat listy fenyklu. Je vhodný pro pěstování v květináčích i v zemi. Vytvoří ideální živý plot a také je jedlý. Používá se k dochucení nejen omáček. Rostlina voní jako cola.

Mohlo by vás zajímat:  Majestátní rododendrony mají své choroby a škůdce, poznat problém stačí mrknutím na správné místo
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další voňavou květinou je Phlox (plamenka). Ta kvete celé léto a barevná škála okvětních lístků je obrovská: od žluté přes červenou, růžovou, bílou až po odstíny modré.

Je to krásná řezaná květina, která je oblíbená do vázy, ale vydrží pouze 2–3 dny. Vůně těchto květin připomíná vánoční perník. Rostlina se také přezdívá krvavě červený vesmír a jedná se o okrasnou trvalku, která je ideální pro pěstování v květináči. Není mrazuvzdorná, proto musí v zimě být umístěna na chladné místo, které bude zároveň suché.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy na zalévání zahrady pro začátečníky. Každý může mít bohaté záhonky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Akébie pětičetná má originální květy, které voní kořením 

Akebia quinata (akébie pětičetná) je tvořena jedlými plody s chutí, která je podobná melounu. Tato rostlina může růst na jakémkoliv místě, nevadí jí slunce ani stín. Má ráda propustné a dobře odvodněné půdy. Je nejvhodnější rostlinou pro zakrytí trnů, velkých podpěr a využití najde také jako půdopokryvná rostlina. 

Dianthus caryophyllus (karafiát) je trvalka, dorůstá až do výšky 30 cm, je travnatá a mírně pramení. Jedním z druhů je modrý karafiát, jehož květy kolem sebe šíří intenzivní, kořeněnou vůni. Rostlina je vhodná pro slunná stanoviště s propustným substrátem a je mrazuvzdorná.

Přidat na Seznam.cz