Nettles 5133867 1920

Krásný plevel končívá na kompostu, přitom se jedná o úžasnou léčivku

Hluchavka nachová je krásná fialovorůžová rostlina velmi podobná hluchavce bílé. Je brána pouze jako plevel a většinou stojí u lesů bez povšimnutí či na zahradách je vytržená a vyhozená. Velmi málo lidí si uvědomuje její léčebnou sílu a její celkové využití. Níže jsme pro vás připravili výčet všech léčivých vlastností, které tento plevel nabízí.  

Hluchavka nachová

Hluchavka nachová (Lamium purpureum) je rostlina čeledi Lamiaceae a je velmi podobná hluchavce bílé. Mimo Evropu ji můžeme zahlédnout i v Asii a Africe. V česku se tato rostlina považuje za plevel, který se vyskytuje převážně u lesů, ve vysoké trávě, na loukách, v příkopech a jiných odlehlých místech. Jedná se o dvouletou rostlinu, kterou nenajdeme nikdy osamocenou – obklopují ji další nachovky. Poznáme ji nejen podle růžovofialových květů, ale také podle stonku, který může dorůstat do deseti až třiceti centimetrů.     

Mohlo by vás zajímat:  Nať cibulky můžete mít čerstvou po celý rok. Stačí jí parapet a voda
Zdroj obrázku: Pixabay.com

  

Léčivé vlastnosti nachovky

Hluchavka po utržení mírně zapáchá, ale nebojte se, po usušení změní svůj odér. Má mnoho léčivých schopností, které většina lidí ani netuší, a naopak se nachovky snaží co nejrychleji zbavit. Je to velká škoda, protože taková krásná rostlinka může pomoci harmonizovat trávicí systém. Čaj z tohoto plevele navíc podpoří vstřebávání bílkovin a pomáhá chránit vaše játra. Mimo těchto zmíněných vlastností dokáže hluchavka potlačit zánět, uklidňuje mysl, ničí bakterie a houby a ulevuje bolavým zádům a hlavě. Další výhodou je, že dokáže snížit krevní tlak. Tudíž lidé s problematickým vysokým tlakem by si ji měli dopřát.  

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě obyčejné byliny se vyplatí pěstovat, jejich účinky na zdraví jsou neocenitelné
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Při jakém onemocnění nachovku využít?

Její využití je široké. Pokud máte potíže se žlučníkem, pitím nachovky jej opět vrátíte do formy. Navíc dokáže posílit žlučové a pankreatické šťávy hrající v našem těle nepostradatelnou roli. Také pokud jste žena a každý měsíc kvůli menstruaci trpíte, dopřejte si vždy během svých dnů tuto rostlinu, dokonale zklidní křeče. Ještě jedno využití vám doporučíme. Smíchejte sušený celer, heřmánek nebo řebříček a získejte skvělý lék na otravné migrény. Přehodnotili jste své plány s touto léčivou bylinou a nasušíte ji letos místo vyhození do bioodpadu?

Přidat na Seznam.cz