Leaf 3283175 1920

Pěstování květin doma s sebou nese prokazatelné výhody, které prospívají všem členům rodiny

Kromě domácího chleba a kvásku je tu ještě jedna věc, která se pro mnoho z nás stala velmi důležitou během posledních měsíců, a to jsou pokojové rostliny. Mít květiny doma je skvělé nejen z dekorativního pohledu, ale také pro zdraví, psychickou pohodu a čistější vzduch bez zbytečných toxinů, které bychom jinak dýchaly, a mohly by dokonce způsobit vážné zdravotní problémy.

Proč si domů pořídit pokojové rostliny?

Naše rostliny v květináčích jsou mikrokosmem změn, ke kterým dochází v průběhu času. Můžeme sledovat, jak rostou a jak se mění. Každý nový výhonek bude znamenat, že se o ně staráme dobře. Co může přinést pěstování květin do našeho každodenního života a jak ho může zlepšit?

Mohlo by vás zajímat:  Jarní hnojení orchidej povzbudí k bohatému kvetení. Domácí prostředky jí dodají vše potřebné
Zdroj obrázku: Pixabay

Péče o rostliny nás učí soustředit se na své okolí a být přítomni, protože jsou na nás zcela závislé. Pravidelná rutina péče o rostliny, zejména v případě zalévání, může také posílit ranní rituál. To je něco, co by mnoho lidí rádo vybudovalo a je to pro ně důležité, ale zároveň je velmi těžké toho dosáhnout. Péče o rostliny představuje určitý cíl, kterého se při tvorbě rutiny můžeme držet.

Nádherně čistý vzduch

Filtrování škodlivin z prostředí je nyní důležitější než kdy jindy, protože doma trávíme mnohem více času. Znečištění vnitřního ovzduší může vést k syndromu nemocných budov, který zahrnuje příznaky jako bolesti hlavy, závratě, ztrátu koncentrace a podráždění hrdla. Vědci identifikovali více než 300 toxinů, které pokojové rostliny pomáhají odstraňovat.

Mohlo by vás zajímat:  4 nejčastější chyby, kvůli kterým rostliny chřadnou: napravit je zvládne i úplný amatér
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokojové rostliny také zvyšují úroveň vnitřního pohodlí a snižují riziko onemocnění. Například studie z Washingtonské státní univerzity přinesla výsledek, že rostliny snižují množství prachu v interiéru až o 20 procent. Zeleň také pomáhá mírnit riziko podráždění dýchacích cest, rýmy a svědění očí. Je prokázáno, že se lidé v prostředí s rostlinami cítí šťastnější a optimističtější. A není to přesně to, co nyní potřebujeme všichni nejvíce?

Přidat na Seznam.cz