Mole Holes Frozen Winter Mole Hole Frost Winter

Krtek nedá pokoj ani v zimě. Zbavte svou zahradu nenáviděného tvora jednoduchými triky

Nedají si pokoj na jaře a v létě, ale vytvářejí krtince a tunely také v zimě. Krtci se totiž na rozdíl od ostatních savců neukládají ani v tuhých mrazech k zimnímu spánku, nemají tukové zásoby a naopak shromažďují potravu v norách pod zemí. Snadno se tak objeví krtina i v době, kdy veškerá vegetace na zahradě spí. Co v takové chvíli dělat? Vyzkoušejte metody, díky kterým bude pelášit krtek z pozemku pryč.

Krtci v zimě

Nejznámějším zástupcem skupiny těchto savců je krtek obecný, který byl předlohou pro známého Krtečka od Zdeňka Milera. Jedná se o hmyzožravce, který žije v podzemních norách a tunelech. Je takřka slepý a orientuje se pomocí vytříbeného čichu a vibrací, díky kterým také loví. Nejčastěji se živí bezobratlými živočichy, žížalami, plži a různými druhy larev. Oproti jiným savcům nezimuje, naopak je poměrně aktivní ve chvílích, kdy se teploty pohybují okolo nuly.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z kopřivy je alternativou, která prospěje rostlinám i životnímu prostředí
Zdroj obrázku: Pixabay

Krtince a tunely v zimě

Krtek se dožívá až pěti let, přičemž celý svůj život hloubí tunely. Váží pouhých 120 gramů, ale dokáže zvednout až 20násobek své váhy. Tunely hloubí v hloubce 5 až 20 centimetrů, přičemž může jít až o stovky metrů dlouhé chodby, navíc krtek může denně vytvořit až dvacet krtinců. To jistě neslyší zahradníci rádi, protože je sice chráněný, ale na zahradě ho nikdo nechce. Jakým způsobem krtka vyhnat, aniž by se mu ublížilo?

Mohlo by vás zajímat:  Cibulky některých květin potřebují dobře zazimovat, aby přežily mrazy a na jaře znovu vyrostly

Přírodní metody v boji s krtkem

Krteček má v tuzemsku velké renomé, proto se většina zahradníků rozhoduje při jeho zastrašení pro humánní metody. Krtci mají citlivý čich, proto je vhodné do krtinců nebo do tunelů vložit hadříky namočené do éterických olejů nebo do citronové šťávy. Nesnese ani česnekovou vůni. Další možností je do krtinců vsunout prázdné lahve s úzkým hrdlem, které budou ve větru vibrovat a vydávat hluk. Neméně oblíbené jsou pasti, do kterých se krtek chytí, lze je zakoupit v hobbymarketech. Krtci také nesnesou pach jiného zvířete, proto umožněte domácím mazlíčkům přístup na zahradu. Při zakládání nového trávníku je pak možné pod rostliny položit jemné pletivo.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/
Přidat na Seznam.cz