Close Up Male Hands Holding Soil Little Plant

Hodnota pH půdy je při pěstování klíčem k úspěchu. Zjistit lze jednoduchými testy

Rostliny mají různé preference, co se týká pH půdy. Někdy se může stát, že vysazený keř i přes veškeré úsilí a péči neroste tak, jak bychom si přáli. Klíčem k úspěchu je správně zvolené pH půdy. Existuje několik způsobů, jak takové pH zjistit.

Rozdělení půdy podle pH

Rozlišuje se pH půdy jako kyselé, neutrální a zásadité. Pro zahradníka je pH půdy nesmírně důležité, protože výrazně ovlivňuje růst a vzhled rostlin. Dále také dostupnost živin v půdě a mikrobiální aktivitu. V závislosti na reakci mohou být živiny v substrátu pro rostliny dostupné, nebo nedostupné. Proto je důležité přizpůsobit rostliny substrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Na slupce od banánu si orchideje pochutnají. Odvděčí se bujným růstem a bohatými květy

Metody zjištění pH půdy

Existuje několik způsobů, jak snadno zjistit pH půdy na zahradě. Nejjednodušší je testování pomocí lakmusového papírku, který při kontaktu s půdním roztokem změní barvu. Poté porovnejte barvu s přiloženou šablonou a zjistíte pH půdy. Pokročilejším způsobem je využití elektroměru. Buď zapíchnete hrot se senzorem do země, nebo si připravíte půdní roztok s destilovanou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Dalším účinným a osvědčeným způsobem je pozorování přirozené vegetace na vaší zahradě. Existuje několik druhů rostlin, které rostou jen tehdy, pokud má půda určité pH. Mezi rostliny, které rostou na kyselých půdách, patří přeslička polní, vřes, jetel, šťovík a heřmánek. Domácí způsob, jak zjistit zásaditost zeminy, je zalití hroudy hlíny octem. Pokud začne pěnit, znamená to, že v sobě má půda hodně vápníku, a tudíž se jedná o půdu zásaditou.

Mohlo by vás zajímat:  Kytice ve váze vykouzlí úsměv i krásnou dekoraci. Jednoduchými triky vydrží čerstvá o mnoho déle

Změna hodnoty pH

Přestože není možné zcela změnit půdní pH z kyselého na zásadité nebo naopak, můžete ho alespoň částečně upravit. Pokud potřebujete okyselit půdu pod rostlinami, je nejlepší zvolit při výsadbě větší jámu a vyplnit ji směsí rašeliny, borové kůry nebo pilin v poměru 1 : 1 se zeminou. Jestliže je substrát příliš kyselý, měli byste provést vápnění půdy. Pokud chcete udržet kyselou hladinu pH, mělo by se toto ošetření opakovat každé 3–4 roky.

Zdroj: https://www.almanac.com/content/3-simple-diy-soil-tests
Přidat na Seznam.cz