Fresh Organic Green Herbs Wood

Bylinková spirála dodá zahradě zcela nový rozměr. Netradiční prvek postavíme pouze z přírodních materiálů

Spirálová bylinková zahrádka je prvek zahrady, který umožňuje pěstovat na jednom místě a na malé ploše několik druhů bylin. Umístění bylinkové zahrádky v blízkosti vchodu vám poskytne pohodlí při používání bylinek. Mimo to je zahrádka zajímavou dekorací, která zaplní vzduch bylinkovou vůní.

Potřebné věci k výrobě

Ke stavbě byste měli používat jen přírodní suroviny. Nejlepší je použít materiály, které máte doma k dispozici, například staré cihly, kameny, nebo dokonce dřevo. Dále budete potřebovat vlnitou lepenku, slámu, štěrk, písek a substrát pro výsadbu bylinek.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z kvasnic podpoří rostliny přírodní cestou a hotové je během chvíle

Vlastnosti bylinkové zahrádky

Volba spirálové formy není vůbec náhodná. Umístěním spirály vůči světovým stranám lze na velmi malé ploše dosáhnout široké škály pěstebních podmínek. Vrchol spirály by měl být uprostřed a povrch by měl klesat spirálovitě směrem dolů a stáčet se doleva tak, aby končil na západní straně. Tím se zajistí, že půda v horní části spirály bude zcela suchá a následné spodní části budou vlhké. Světelné podmínky se také liší. Na jižní straně budou všechna místa dobře osvětlená, zatímco severní strana bude ve větším stínu. Kameny nebo cihly, které tvoří spirálovitou konstrukci, se přes den zahřívají na slunci. Naopak v noci zahřívají půdu a vydávají teplo.

Mohlo by vás zajímat:  Bramborové slupky nejsou žádný odpad! Mají skvělé účinky na lidské tělo i rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Stavba spirálové konstrukce

Vyberte slunné a chráněné místo, nejlépe poblíž vchodu do domu a v blízkosti zdroje vody. Na urovnaný povrch položte lepenku. Díky tomu omezíte růst plevele a vytvoříte ideální podmínky pro žížaly a ostatní hmyz. Postavte zídku z kamenů nebo cihel. Stěna by měla být v nejvyšším středovém bodě vysoká 70–90 cm. Poté by měla plynule klesat, aby konec spirály byl v úrovni země. K tomu není třeba používat maltu, stačí, když do větších mezer zapíchnete slámu. Poté se pusťte do vyplňování konstrukce. Je třeba mít na paměti, že spodní část musí být dobře odvodněná. Toho dosáhnete navršením vrstvy štěrku a hrubého písku. Prostor ve spirále vyplňte slámou a štěrkem. Až potom dejte vrstvu zeminy, do které zasaďte bylinky. Konstrukci vyplňte do takové výšky, aby zemina nebyla výše než 2–3 cm od okraje stěny.

Zdroj: https://savvygardening.com/herb-spiral/
Přidat na Seznam.cz