Young Handsome Man Sleeping His Bed

Nespavost zaženou kouzelné bylinky. Domácí tinktura nebo nálev příjemně ukolébají

Převalujete se ze strany na stranu, počítáte ovečky, ale spánek stále nepřichází? Vyzkoušejte tyto přírodní metody na nespavost. Spousta bylinek, se kterými se setkáváme poměrně běžně, má totiž uklidňující a sedativní účinky. Někdy stačí jen vdechovat jejich vůni, u jiných je třeba uvařit si z nich výborný čaj nebo tinkturu.

Tinktura ze slunečnice

Semínka slunečnice mají vliv na kvalitu spánku. Stejný účinek mají i její žluté okvětní lístky. Sesbírejte asi tři hrsti lístků, vložte je do sklenice a zalijte 300 ml vodky. Na měsíc tuto směs odložte na teplé místo. Po uplynutí čtyř týdnů tinkturu sceďte a přelijte do uzavíratelné lahve. Užívejte jednu lžíci před večeří. Ze slunečnicových okvětních lístků si můžete uvařit i nálev – 2 lžičky sušených lístků spařte 200 ml vroucí vody, nechte deset minut odstát a pijte tři hodiny před spaním.

Mohlo by vás zajímat:  Životadárná energie břízy probudí tělo opět k životu a uleví od bolesti

Šalvěj pomáhá při problémech s usínáním a nočním probouzením, a to díky éterickým olejům. V hrnci dejte vařit litr vody. Dvě polévkové lžíce nasekaných listů šalvěje vložte do cedníku a umístěte nad páru. Když se vůně začne uvolňovat, vložte bylinku do sklenice, zalijte necelým hrnkem olivového oleje a nechte čtyři hodiny v horké vodě. Poté olej přefiltrujte a skladujte na chladném místě. Před spaním si ho rozetřete po těle.

Zdroj obrázku: Freepik

Šanta jako nálev z vína

Šanta kočičí je známá především pro své povzbuzující účinky na kočky. Na lidi má ale spíš opačný účinek – zahání nespavost a uklidňuje nervy. Hrst šanty zalijte 400 ml červeného vína. Na dva týdny odstavte na temné místo a denně nálev protřepte. Poté ho přeceďte a nalijte do lahve. Před spaním vypijte 50 ml.

Mohlo by vás zajímat:  Balkony jsou pro holuby velkým lákadlem. Odstraší je některé zvuky, dekorace i zábrany

I další bylinka přitahuje naše kočičí přátele, ale nám pomůže lépe usnout. Je jí kozlík lékařský. Na rozdíl od prášků na spaní nemá žádné vedlejší účinky, přesto působí podobně. Neměl by se ale užívat déle než tři týdny v kuse, protože je lehce návykový. Po této lhůtě si dejte tři dny pauzu. Půl lžičky drceného kořene kozlíku lékařského zalijte 200 ml vroucí vody, nechte deset minut louhovat a pijte večer před spaním.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/natural-ways-to-help-you-sleep-88230
Přidat na Seznam.cz