3169

Křenový postřik ochrání stromy před chorobami a škůdci

Křen používáme většinou v kuchyni, kde pokrmům dodá intenzivní pikantní chuť. Je ale také velmi zdravý. Lze ho použít jako přírodní antibiotikum, a to nejen pro lidi, ale také pro rostliny. Má antibakteriální a fungicidní vlastnosti, které zahrada a zejména ovocné stromy ocení. Křenový postřik, který si snadno připravíte, ochrání sad před chorobami a navíc odpudí komáry a klíšťata.

Ekologické prostředky jsou velmi oblíbené

Stále více zahradníků dává přednost přírodním prostředkům před chemickými, jelikož jsou šetrnější k životnímu prostředí i k samotným rostlinám. Vyplatí se vyzkoušet postřik na ovocné stromy vyrobený z křenu. Zabrání rozvoji hnědé hniloby, která je častou příčinou zničené úrody, a také preventivně brání červivosti jablek. Těžit z něj budou zejména jabloně, meruňky, broskvoně, švestky a třešně.

Mohlo by vás zajímat:  Jablečný ocet překvapí svými účinky. Celá domácnost se díky němu bude jenom blýskat

Na postřik není nutné používat pouze listy křenu, je možné zkombinovat jak nadzemní, tak podzemní části rostliny. Na výrobu extraktu je potřeba 300 gramů čerstvých nebo sušených listů a 10 litrů vody. Smíchejte oboje dohromady a nechte 12 hodin odstát. Vyrobit lze i vývar, kdy rozmixujete na kousky nakrájené listy a kořen křenu, zalijete vodou a vaříte 30 minut. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, výsledný roztok neřeďte.

2148568640
Zdroj obrázku: Freepik

Jak a kdy postřik aplikovat?

Postřik je nejlepší aplikovat během suchých a bezvětrných dní, ideálně ráno nebo večer. S prvním postřikem začněte v době, kdy se objevují poupata. Pokud toto období nestihnete, lze postřik aplikovat i v období květu nebo s ním zalévat substrát. Nálev z 300 gramů čerstvých listů a kořenů křenu zalitý 10 litry vroucí vody po vychladnutí zatočí s obalečem jablečným.

Mohlo by vás zajímat:  Mravence lze vyhnat z domova úklidem a přírodními repelenty

Obtěžují vás klíšťata a komáři, kteří nejen ruší klidné chvíle trávené v zahradě, ale také mohou přenášet nebezpečné choroby? Je známo, že tento hmyz nemá rád křenovou vůni. Proto zkuste zalít 300 gramů čerstvého kořene vroucí vodou a nechte vychladnout. Tímto nálevem nastříkejte stromy a keře a opakujte každé čtyři dny.

Zdroj: https://extension.usu.edu/yardandgarden/research/horseradish-in-the-garden
Přidat na Seznam.cz