3169

Křenový postřik ochrání stromy před chorobami a škůdci

Křen používáme většinou v kuchyni, kde pokrmům dodá intenzivní pikantní chuť. Je ale také velmi zdravý. Lze ho použít jako přírodní antibiotikum, a to nejen pro lidi, ale také pro rostliny. Má antibakteriální a fungicidní vlastnosti, které zahrada a zejména ovocné stromy ocení. Křenový postřik, který si snadno připravíte, ochrání sad před chorobami a navíc odpudí komáry a klíšťata.

Ekologické prostředky jsou velmi oblíbené

Stále více zahradníků dává přednost přírodním prostředkům před chemickými, jelikož jsou šetrnější k životnímu prostředí i k samotným rostlinám. Vyplatí se vyzkoušet postřik na ovocné stromy vyrobený z křenu. Zabrání rozvoji hnědé hniloby, která je častou příčinou zničené úrody, a také preventivně brání červivosti jablek. Těžit z něj budou zejména jabloně, meruňky, broskvoně, švestky a třešně.

Mohlo by vás zajímat:  Zmražení ovoce a zeleniny vytvoří zásobu na zimu, pár triků uchová jejich chuť i barvu

Na postřik není nutné používat pouze listy křenu, je možné zkombinovat jak nadzemní, tak podzemní části rostliny. Na výrobu extraktu je potřeba 300 gramů čerstvých nebo sušených listů a 10 litrů vody. Smíchejte oboje dohromady a nechte 12 hodin odstát. Vyrobit lze i vývar, kdy rozmixujete na kousky nakrájené listy a kořen křenu, zalijete vodou a vaříte 30 minut. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, výsledný roztok neřeďte.

2148568640
Zdroj obrázku: Freepik

Jak a kdy postřik aplikovat?

Postřik je nejlepší aplikovat během suchých a bezvětrných dní, ideálně ráno nebo večer. S prvním postřikem začněte v době, kdy se objevují poupata. Pokud toto období nestihnete, lze postřik aplikovat i v období květu nebo s ním zalévat substrát. Nálev z 300 gramů čerstvých listů a kořenů křenu zalitý 10 litry vroucí vody po vychladnutí zatočí s obalečem jablečným.

Mohlo by vás zajímat:  Semínka z dýně je škoda vyhodit. Nasušené budou vždy po ruce jako zdravá svačinka

Obtěžují vás klíšťata a komáři, kteří nejen ruší klidné chvíle trávené v zahradě, ale také mohou přenášet nebezpečné choroby? Je známo, že tento hmyz nemá rád křenovou vůni. Proto zkuste zalít 300 gramů čerstvého kořene vroucí vodou a nechte vychladnout. Tímto nálevem nastříkejte stromy a keře a opakujte každé čtyři dny.

Zdroj: https://extension.usu.edu/yardandgarden/research/horseradish-in-the-garden
Přidat na Seznam.cz