Tick Glass Bottle Background Grass

Ochranu před klíšťaty zvýší správné oblečení, repelent i pravidelná kontrola

Všichni si velmi dobře uvědomujeme, že klíšťata představují velmi nebezpečné škůdce. Tato malá zvířátka přenáší hned několik velmi nebezpečných onemocnění, včetně klíšťové encefalitidy. Pro vlastní ochranu se můžete nechat očkovat, ale stejně tak se můžete chránit i bez očkování. To stejně funguje pouze do prvního kousnutí, protože potom musíte jít na další přeočkování. Jak se před klíšťaty chránit bez očkování?

Správné oblečení do lesa i parku

V první řadě myslete na vhodné oblečení. V horkých dnech to není jednoduché, protože se jistě nechcete pařit v dlouhých kalhotách, ponožkách a tričku s dlouhým rukávem. To není nic překvapivého. Jakmile to půjde, zvolte si toto dlouhé oblečení na procházku lesem nebo parkem.

Mohlo by vás zajímat:  Svilušky napadají venkovní i pokojové rostliny. Potření listů olejem pomůže

Kvalitní repelent

Nemusíte se dívat jen na chemické produkty. Přírodní repelenty s použitím skořice, máty, tea tree, levandule nebo rozmarýnu jsou velmi efektivní proti klíšťatům. Na trhu v současnosti najdete nespočet ekologických možností, které vás velmi dobře ochrání v přírodě.

Lyme Borreliosis Disease Encephalitis Virus Infectious Dermacentor Tick Arachnid Parasite Macro Encephalitis Infected Tick Insect Green Grass Sunshine Summer
Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomeňte se kontrolovat

Bez ohledu na to, jestli máte očkování, repelent a dlouhé oblečení, stejně se musíte pravidelně kontrolovat. Nejlépe uděláte, když si zkontrolujete celé tělo (i své děti) ihned po příchodu z procházky v přírodě nebo večer při sprchování. A celý proces udělejte znovu další den.

Mohlo by vás zajímat:  V horkém létu všechny rostliny trpí. Pomozte jim přežít toto náročné období

Přizpůsobte své okolí

Chcete být co nejvíce v bezpečí alespoň na své zahradě? Udržujte trávu na zahradě krátkou, aby se v ní tolik nedržela klíšťata. Stejně postupujte také u svých keřů. Udržujte je upravené, kratší a ideálně ve větší vzdálenosti od sezení. Snažte se také zabránit divokým zvířatům v přístupu na zahradu.

Klíště odstraňte správným způsobem

Jestli klíště již chytíte, je velmi důležité ho odstranit správně. Pokud to uděláte špatně, může se jed z klíštěte dostat do vaší krve. To nikdo nechce. Nejdříve použijte dezinfekci a chvíli počkejte. Klíště se trochu pustí. Potom ho opatrně odstraňte pomocí pinzety.

Zdroj: https://www.nidirect.gov.uk/news/protect-yourself-against-tick-bites
Přidat na Seznam.cz