Vaginal Sheet 4260810 1920[1]

Drahé čističky vzduchu může nahradit známá rostlina, na jejímž pěstování si začátečník vyláme zuby

Proč většina z nás pěstuje ve svém interiéru rostliny? Je to hlavně proto, že si ho chceme esteticky vylepšit. Málokdo ale tuší, že některé rostliny mají i svůj praktický význam. Ano, je tu fotosyntéza, ale ta není vždy jediným benefitem, na který je vhodné se zaměřit. Zapomínat nelze ani na to, že některé rostliny mohou dokonce i čistič vzduch. Stejně, jako různé drahé přístroje. Takovou květinou je toulcovka, kterou můžete znát i pod pojmem lopatkovec. Kdo květinu vysadí, mlže mít doma čistý vzduch, stejně jako si může přidělat i mnoho starostí.

Mohlo by vás zajímat:  Listy pokojových rostlin potřebují pravidelné čištění od prachu

Problematika zalévání

Odkud se tato rostlina vzala? Je to především Amerika, tedy její jižní část, a dále některé oblasti v Asii. Z tamních podmínek je zvyklá na častou dodávku vody. Na druhou stranu je velmi citlivá na přelití. Znakem přísunu příliš velkého množství vody jsou zažloutlé listy. Pokud naopak trpí nedostatkem vláhy, začnou špičky listů klesat k zemi. Pokud i přes správný zalévací režim rostlina nadále chátrá, vytrhněte ji ze země a ostříhejte hnijící kořeny. Dáte jí tím poslední šanci na nový život.

Mohlo by vás zajímat:  Pět nenáročných pokojových rostlin, o které se zvládne postarat i začátečník

Zdroj obrázku: Pixabay

Vysoký podíl minerálů zvyšující tvrdost vody může působit také nepříznivě. Dejte přednost vodě destilované nebo filtrované. Rovněž můžete použít dešťovou vodu. Vodu natočenou z vodovodu nechte vždy několik hodin odstát, aby z ní mohl vyprchat veškerý chlór.

Vhodné umístění

Potrpí si na světlá místa bez průvanu. Určitě ji nedávejte na parapet, kde by na ni neustále pražilo slunce. Permanentní vystavení slunečním paprskům by zavinilo zblednutí listů. Absolutní nedostatek světla ale rostlině brání v rozkvětu. Je potřeba v jejím případě zvolit zlatý střed a najít vhodné místo. Lopatkovec pochází z tropických krajů, a tudíž je zvyklý na vyšší vlhkost vzduchu. Nespokojenost se vzdušnou vláhou vám dá najevo hnědnutím konečků listů.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mějte vždy po ruce připravenou střičku s vodou a rostlinu pravidelně kropte. Květině můžete přilepšit také hnojením. Nejlepší volbou jsou tekutá hnojiva. Hnojení by mělo probíhat od dubna do září – minimálně jednou za dva týdny. Důležitá je pravidelnost.

Přidat na Seznam.cz