Lavender 1595587 1920

Už tradiční medicína znala úžasné účinky levandule. Požitek z ní lze vnímat všemi smysly

Lidé si levanduli obvykle spojují se dvěma specifickými rysy: vůní a barvou. Možná ale nevíte, že levandule a olej získaný z jejích květů má dlouhou historii v bylinné medicíně. Čtěte dále a dozvíte se více o zdravotních a kosmetických benefitech této rostliny.

Již staří Egypťané využívali levanduli k péči o tělo a mysl 

Nejstarší zaznamenané použití levandule se datuje až do starověkého Egypta. Tam hrál levandulový olej důležitou roli v procesu mumifikace. V pozdějších dobách se levandule stala přísadou do lázní v oblastech Persie, Řecka a Říma. Už tyto kultury věřily, že levandule pomáhá očistit tělo i mysl.

Mohlo by vás zajímat:  Heřmánek zklidní trávení, jako bonus pomůže zhubnout
Zdroj obrázku: Pixabay

Blahodárné účinky levandulového oleje 

Abyste podpořili své zdraví a duševní pohodu, můžete levanduli použít mnoha způsoby:

  • Aromaterapie

Levandule se nejčastěji používá v aromaterapii. Má se za to, že její vůně podporuje klid a pohodu. Pomáhá snižovat stres a úzkost. Při lokálním použití dokáže zmírnit bolesti hlavy a snížit menstruační křeče. Aromaterapie dokonce pomáhá pacientům zvládnout účinky chemoterapie. Čichové receptory odesílají do mozku impulzy, které pozitivně ovlivňují náladu. 

  • Dejte sbohem nespavosti

Pokud trpíte nespavostí nebo jinými poruchami spánku, je levandule tou pravou volbou. Nasušte si kvítky levandule a nasypte je do malých látkových pytlíčků, které vložíte pod polštář nebo rozmístíte po ložnici. Už při příchodu do ložnice vás vůně levandule zklidní a váš spánek bude kvalitnější.

  • Péče o pokožku a vlasy
Mohlo by vás zajímat:  Česnek dodá jídlu typickou chuť a prospěje zdraví. Je ovšem třeba přidat ho do jídla správně

Při aplikaci přímo na pokožku má levandulový olej pozitivní výsledky při léčbě ekzémů, akné, popálenin a opruzenin. Díky antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem pomáhá předcházet kožním infekcím, zklidňuje svědění a pálení. Má také prokazatelnou schopnost zesvětlit jizvy. Při masírování pokožky hlavy stimuluje vlasové kořínky a zabraňuje vypadávání vlasů.

Zdroj obrázku: Pixabay

Bonus: levandulový čaj

Už jste slyšeli o levandulovém čaji? Ano, čtete správně, i z levandule se dá uvařit chutný a zdraví prospěšný čaj. Zklidňuje nervy, vede k lepšímu spánku a zlepšuje zdraví pokožky. Zalijte 1 čajovou lžičku sušených levandulových kvítků šálkem (250 ml) vroucí vody a nechte několik minut odstát. Pak už si jen najděte chvilku klidu a vychutnejte si šálek čaje všemi smysly. 

Přidat na Seznam.cz