Balcony 200431 1920

Balkon nebo terasa se snadno promění v zahrádku plnou květů nebo malý les

Krásný, udržovaný balkon nebo terasa plná barevných květin jsou ideálním místem k odpočinku nejen v horkých letních dnech. Chcete-li si na svém balkoně či terase vytvořit vlastní malou zahrádku, nechte si poradit s výběrem vhodných rostlin.  

Pestrobarevné květiny

Při výrazu balkonové květiny se vám možná vybaví tolik známé a oblíbené muškáty. Tyto nádherné a na péči relativně nenáročné květiny zdobí mnoho balkonů i teras. Zaslouženě se jim říká královny balkonů. Parádu vám ale na balkoně udělají i tyto květiny:

  • Petúnie

Petúnie se vyznačuje dlouhými visícími výhonky se spoustou pohárkových květů. Je ideální do závěsných květináčů umístěných na přímé sluneční světlo nebo do částečného stínu. Kvete dlouho, od června do října. Vyžaduje pravidelné zavlažování po celé toto období. 

  • Begónie
Mohlo by vás zajímat:  Pět oblíbených pokojovek, které zlepší vzduch v interiéru

Květy begónie kvetou v mnoha barvách, od bílé po intenzivní červenou. Aby vypadala takto nádherně, vyžaduje mnoho naší péče. Ale i přesto stojí za to, si tuto krasavici pořídit. Je velmi citlivá na nízké teploty. Má ráda zastíněné umístění a mírné zalévání, při kterém si dejte pozor, abyste nepokropili listy. 

  • Fuchsie

Tato trvalka v magické barvě vypadá nejlépe v závěsných květináčích, kde vypadá jako ozdobný lustr. Kvete od dubna do října a je ideální pro balkony a terasy, kam nepraží přímé slunce. Když svůj balkon ozdobíte fuchsií, přiletí k vám více ptáčků, motýlů a kolibříků.

Mohlo by vás zajímat:  Některé rostliny krásně vyzdobí domov, aniž by vyžadovaly velkou pozornost
Zdroj obrázku: Pixabay

Ovoce, zelenina a bylinky

Udělejte si na balkoně místo i pro pěstování ovoce nebo zeleniny. To bude prospěšné nejen pro vaši peněženku, ale i pro vaše zdraví. Vlastním pěstováním se vyhnete zbytečným postřikům a hnojivům a na plodech si o to více pochutnáte. Na balkon a terasu se hodí jahody, maliny, rajčata, hlávkový salát, okurky nebo angrešt. Vyzkoušejte i něco více exotického, například chilli papričky. Dobrou volbou jsou i bylinky. Pro slunná místa šalvěj, tymián a rozmarýn. Pro stinná třeba máta, petržel nebo kopr.

Mohlo by vás zajímat:  K rozkvětu dopomůže orchideji citronová šťáva nebo káva
Zdroj obrázku: Pixabay

Vytvořte si svůj malý les

Ve prospěch kvetoucích rostlin často přehlížíme jehličnany. Ty jsou přitom perfektní celoroční ozdobou. Pokud sníte o svém malém soukromém lese na terase, zvolte jehličnany, které nemají příliš vysoké požadavky na péči a jsou vhodné k výsadbě v malých nádobách. Těmi například jsou jalovec obecný a plazivý, bílý smrk, borovice horská a různé druhy trpasličích odrůd. 

Přidat na Seznam.cz