Monstera1

Majestátní monstera se stále těší velké oblibě. Úctyhodné velikosti dosáhne i bez náročné péče

Monstera se mezi okrasnými rostlinami těší velké popularitě. Obzvláště oblíbená je mezi interiérovými designéry a milovníky flóry. Působivá je nejen velikost, které dorůstá, ale také její kožovité listy ve tvaru srdce. Monstera není na pěstování nikterak náročná, ale výsledný efekt za trochu snahy stojí. Jak o ni správně pečovat?

Pár slov o monsteře

Tato oblíbená rostlina pochází z Jižní a Střední Ameriky, přirozeně roste od Mexika po Panamu. Název rostliny zahrnuje až 37 druhů. Jejím charakteristickým znakem jsou kožovité listy ve tvaru srdce. Ačkoliv je monstera jedním z druhů, které nevyžadují kultivaci, vzhledem ke své velikosti potřebuje hodně prostoru k životu. Za příznivých podmínek může dosáhnout výšky až 2–2,5 m.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice je nejlepším lékem, který rostliny zbaví plísně a pomůže jim dobře zakořenit
Zdroj obrázku: Freepik

Monstera má ráda polostín

Monsteru není dobré umisťovat ani na silné sluneční světlo, ani do přílišné temnoty. V obou případech nevyrostou listy do plné velikosti a velmi brzo opadají. Proto monsteru postavte mimo průvan a do teploty mezi 18 a 22 °C.

Zalévání

Monstery by neměly být přelévány. Správný růst rostliny zajistí mírně vlhký substrát, ideálně zalévaný jednou týdně. V zimním období monsterám postačí zalévání jednou za dva týdny. Dostatečnou hydrataci vyžadují obzvláště listy, které je třeba pravidelně stříkat vodou a otírat vlhkým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Ženy si oblíbily pěstování kaktusů, zjistily že mohou mít blahodárný vliv na jejich krásu
Zdroj obrázku: Freepik

Substrát

Monstera má také specifické požadavky na půdu. Nejlépe poroste v prodyšné rašelině, s kvalitním hnojením jednou za dva až tři týdny.

Reprodukce

Nejlepší čas na opětovnou výsadbu je od března do dubna, než začne monstera uvolňovat nové listy. V případě mladých vzorků by měla být monstera takto zasazována jednou za rok, u starších rostlin postačí jednou za dva roky. Zahradníci doporučují reprodukci horními sazenicemi, které by měly být zakořeněny ve vodě nebo přímo v substrátu.

Zdroj: https://www.thesill.com/blogs/plants-101/how-to-care-for-monstera-monstera-deliciosa
Přidat na Seznam.cz