Garden 207164 1920

Krásná a zdravá zahrada je pastvou pro oči každého zahrádkáře

A právě o takovou zahradu musí každý pěstitel řádně pečovat, jinak by to prostě nešlo. Každá rostlina potřebuje jinou péči a je také zásadní umět bojovat proti škůdcům, ať už preventivně, nebo aktivně. Používané kupované prostředky jsou chemické a nejsou vhodnou volbou pro zeleninu, ale ani domácí mazlíčky, kteří je mohou pozřít. Zkuste použít přírodní prostředky, které vás zbaví mšic i jiných škůdců a vaše zahrada bude krásná a zdravá.  

Kopřiva

Nálev z kopřivy bude chránit rostliny a zároveň je vyživí. Stačí nasbírat jeden kilogram kopřiv, rozřezat je a zalít deseti litry čisté vody. Poté uložte do kýblu s víkem a nechte louhovat po dobu tří týdnů. Směs průběžně míchejte, aby nekvasila. Po uplynulé době můžete zředěné 1 : 10 použít na zalévání květin, ale i jiných rostlin na zahradě.  

Mohlo by vás zajímat:  Lépe než chemické přípravky zafungují přírodní prostředky. Bohatou úrodu rajčat zajistí droždí, přeslička a česnek

Kvasnice

Kvasnice budou ideální pro okurky, rajčata nebo jahody. Smíchejte sto gramů droždí s půl litrem mléka a deseti litry vody. Přidejte lžíci tekutého mýdla a zamíchejte. Stačí rostliny postříkat jednou týdně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda

Proti mravencům i mšicím a molicím bude jedlá soda dokonalá. Na dva litry čisté vody použijte jednu čajovou lžičku jedlé sody, nechte řádně rozpustit a přidejte do tekutiny pár kapek rostlinného oleje. Každé dva až tři dny rostliny postříkejte. Pokud se chcete zbavit zástupů mravenců, posypte cestičky jedlou sodou – se sodou nešetřete.   

Mohlo by vás zajímat:  Dusičnan amonný urychlí růst rostlin. Podpoří brambory, cibuli i vinnou révu

Skořice

Skořice má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Pokud se vám například na některém keři nebo stromě zlomí větev, je dobré řez zasypat skořicí – zabráníte tak patogennímu napadení škůdci. Nasypte tři lžíce skořice do jednoho litru odstáté vody, nejlépe dešťové, a druhý den tekutinu přeceďte přes gázu a nastříkejte na rostliny. Preventivně působí proti plísním a zároveň plísně hubí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Sedlina z kávy

Sedlina je bohatá na minerální látky. Neutralizují alkalickou vodu z vodovodu, kterou používáme pro zalévání rostlin. Když ji smícháte se zeminou, bude déle držet vlhkost a zároveň vyživí kořeny rostliny. Sedlinu přidejte do vody na zalévání nebo ji nasypte kolem rostliny či smíchejte se substrátem.

Přidat na Seznam.cz