Planting Garlic Vegetable Garden Autumn Gardening

Říjen je ideální měsíc pro sázení česneku. Využijte teplých dnů, úroda bude bohatá

Česnek má mnoho léčivých vlastností a je běžným kořením ve všech domácnostech. Můžete jej snadno pěstovat ve své zahradě a vychutnat si jeho velké zásoby. Stojí za to si to připomenout už nyní.

Kdy sázet zimní česnek

Načasování výsadby zimního česneku závisí na počasí, ale optimální čas obvykle připadá na polovinu října. Někteří to dělají už koncem září nebo v listopadu. Nejdůležitější je, že rostliny se dokážou zakořenit před mrazy, ale před zimou se příliš nevyvíjejí, protože pak zamrznou. Před výsadbou česneku je třeba vykopat lůžko na zahradě a nakrmit zemi velkou dávkou kompostu.

Mohlo by vás zajímat:  V létě může každý sklízet bohatou úrodu jahod. Stačí nenechat je o samotě

Česnek roste nejlépe na teplých, propustných půdách bohatých na humus. Ne bezvýznamné je pH půdy, které by v případě česneku mělo být neutrální, konkrétně mezi 6,5–7,0. Takže na kyselých půdách bude nutné provést kalcifikaci. Na výsadbu zimního česneku se vyplatí zvolit větší sazenice, které poskytnou lepší výnos.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zasadit česnek

Sazenice musí být zdravé, mechanicky nepoškozené, beze stop po hnilobných a krmných škůdcích nebo zamoření chorobami. Umisťují se do půdy v hloubce asi 5–8 cm, díky čemuž rostlina přežije zimu. Česnek, jako každá rostlina, potřebuje náležitou péči. Týká se to především odstraňování plevele a pravidelného zalévání. Péče o zimní česnek po výsadbě vyžaduje mulčování. Mělo by se provést ihned po výsadbě.

Mohlo by vás zajímat:  Setí okurek je možné v dubnu. Po měsíci je lze přesadit přímo do záhonu

Za tímto účelem se vyplatí používat hnojiva s fosforem a draslíkem. Jako ideální kompost bude sloužit nejen hnůj, ale také drcená sláma, listy nebo kůra jehličnatých stromů. Toto ošetření nejenže zabrání rychlému růstu plevele, ale také zajistí, aby se půdní vlhkost udržela na správné úrovni. Česnek by měl růst ve slunné a teplé poloze. V suchých dnech by se měl pravidelně zalévat, protože špatně toleruje přesušený substrát.

Zdroj: https://garlicseed.ca/blogs/growing-garlic/planting-garlic-in-fall
Přidat na Seznam.cz