Tomatoes Are Grown Greenhouses

K rajčatům do záhonu se nehodí všechny druhy zeleniny

S rostlinami je to jako s lidmi. Některé se mají rády, jiným společné soužití vysloveně prospívá. A některé druhy se navzájem nemohou ani cítit, takže pokud je vysadíte vedle sebe, minimálně některé, ne-li všechny nebudou prospívat. Týká se to i zeleniny. Chcete-li vypěstovat velká a šťavnatá rajčata, kterým ta ze supermarketu nesahají ani po kotníky, budete se muset zamyslet nejen nad správným zaléváním a hnojením, ale také nad vytvořením optimálního prostředí. Které rostliny je možné pěstovat spolu s rajčaty a kterých je naopak lepší se vyvarovat?

Mohlo by vás zajímat:  Za žloutnutím okurek stojí nevhodné podmínky, škůdci nebo nedostatek živin

Nejhorší společnost pro rajčata

Rajčata patří do čeledi lilkovitých, kam kromě nich spadají třeba brambory, papriky a nepříliš překvapivě také lilky. Vysadit rostliny této čeledi vedle sebe je ale ten nejhorší možný nápad, měli byste lidově řečeno dva kohouty na jednom smetišti. Příbuzné rostliny budou soutěžit o stejné živiny z půdy a budou náchylné ke stejným chorobám. Pokud tyto druhy vysadíte vedle sebe a jeden z nich napadne plíseň, na další rostliny se rozšíří rychlostí blesku. Navíc na tyto druhy většinou útočí stejní škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Místo do sběru patří noviny na záhon. Co se pak stane, překvapí i ostřílené zahradníky
Zdroj obrázku: Freepik

Od brambor dál!

I když se rajčata servírují jako obloha k jídlům s bramborami, tyhle dvě rostliny prostě nejdou dohromady. A to tak moc, že byste měli počkat i několik let, než na místě, kde dříve rostly brambory, vysadíte rajčata. Brambory totiž v našich podmínkách běžně napadá plíseň bramborová, která v půdě vydrží i tři roky a s chutí si smlsne také na rajčatech.

Přátelské rostliny

Naopak většina okrasných květin rajčatům svědčí. Úplně nejlépe ale uděláte, pokud vedle rajčatového záhonu vysadíte aromatické byliny, jako je bazalka, oregano, tymián, měsíček nebo máta. Ty totiž odpuzují různé škůdce, jako jsou mšice nebo slimáci, ale zároveň lákají včely. A nakonec určitě oceníte rajčatový salát s čerstvými bylinkami z vlastní zahrádky.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/tomato/companion-plants.html
Přidat na Seznam.cz