Mosquito White Mosquito Wire Mesh Net Mosquito Disease Is Carrier Malaria

Komáry odpudí vůně bylin nebo esenciálních olejů

Asi nikomu není třeba vysvětlovat, jak otravným hmyzem jsou komáři. Po dlouhé zimě se těšíme na vyšší teploty a sluníčko, ale naše nadšení může vyprchat, jakmile se objeví mouchy, klíšťata a hlavně komáři. Konečně si můžeme užívat venkovní posezení i v nočních hodinách s umělým osvětlením, ale dlouho nezůstaneme sami. Ať už sedíte na balkoně, nebo pod pergolou, dříve nebo později se objeví i komáři. Na komáry ale můžete velice snadno vyzrát. Postačí vám k tomu domácí prostředky.

Mohlo by vás zajímat:  Blíží se čas prořezání malin. Keře získají sílu a úroda bude bohatá

Samičky jsou nebezpečné

Na světě jsou tisícovky druhů komárů. Zatímco samci jsou pro nás neškodní a živí se nektarem z rostlin, nás zajímají hlavně samičky. Ty totiž napadají nejen zvířata, ale také nás. Samci se dožívají pouze několika dní, samičky týdny, někdy i měsíce. Samičky jsou přitahovány nejvíce pachem potu a vysokou teplotou.

Ačkoliv jsou pro nás spíše otravným hmyzem, v zahraničí mohou přenášet i zákeřné nemoci (žlutá zimnice nebo malárie), pro přírodu mají ale i svůj přínos. Larvy komárů jsou potravou pro ryby a obojživelníky. Pokud vaše cesty směřují do lesa nebo přírody, je nutné se dostatečně chránit. V případě bodnutí co nejrychleji zajistěte postižené místo.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na zimu ve třech krocích. Na jaře se opět zazelená do krásy
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit v domácnosti nebo zahradě?

Abyste si nenechali zkazit večerní posezení na balkoně nebo na zahradě, vysaďte si rostliny. Jedná se především o:

  • mátu,
  • kočičí trávu,
  • rozmarýn.

Všechny tyto rostliny jsou aromatické a komáry odpuzují. Péče o ně není náročná a hodit se budou v kuchyni. Tyto rostliny můžete pěstovat i v domácnosti, nemusíte pouze venku.

Jako další způsob ochrany můžete na pokožku aplikovat esenciální oleje. Mezi oblíbené patří vanilka, máta nebo levandule. Olej můžete nalít také do difuzéru a ten postavit na parapet nebo ho aplikovat někde v blízkosti oken tak, aby komáři nevnikli dovnitř bytu. Jestli máte záclony nebo závěsy, zkuste aplikovat olej právě na ně.

Zdroj: https://www.pbs.org/newshour/science/here-are-the-repellants-you-can-use-to-avoid-mosquito-bites
Přidat na Seznam.cz