Kmín zná lidové léčitelství odpradávna. Napomůže dobrému zažívání a doplní jeden důležitý prvek
Kmín patří mezi velmi oblíbené koření. Má ale mnoho cenných vlastností, o kterých možná ani nevíte. Co s vámi může kmín udělat a proč jsou jeho účinky pro spoustu lidí tak neznámé? Už naše prababičky věděly, k čemu mohou kmín použít, a není to jen vaření.
Kmín je známé koření, ale nemusíte ho používat jen do pokrmů
Hodí se do jídel s chilli nebo indickým kari. Jeho chuť je pálivá, ořechová, pro některé zemitá. Můžete ho použít například jako první pomoci při nadýmání. Kmínový odvar lze podávat i malým kojencům, které trápí nafouknuté bříško a „prdíky“. Působí jako prevence proti otravě jídlem a s jeho pomocí můžete dlouhodobě snížit hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Pomáhá také při hubnutí, každé ráno si ho přidejte do vody, nabudíte tím organismus.
Kmín se používá hlavně v přírodní medicíně. Najdete ho v každé kuchyni, podporuje nejen trávení, ale také vyléčí nechutenství. Můžete si z něj udělat odvar nebo ho jen tak žvýkat. Díky němu budete mít svěží dech a celkově se zlepší stav ústní dutiny. Hodí se nejen do polévek nebo omáček, ale také do salátu místo slunečnicových nebo lněných semínek.
Kmínový olej si můžete vyrobit i doma
Pokud vás trápí žlučník, kmín pomůže trávit živiny v tenkém střevě. Dokonce proběhly studie, které potvrdily, že kmín má velký vliv na léčbu syndromu dráždivého tračníku. Stačilo jen užívat kmínový koncentrát a po dvou týdnech již byly znát výsledky. Mimo to kmín přirozenou cestou doplní tělu železo.
Jedna malá lžička kmínu dodá až 18 % doporučené denní dávky železa. Nemusíte tak užívat drahé doplňky z lékárny. Přitom nedostatkem železa trpí mnoho lidí na celém světě. Najdete ho nejen v kmínu, ale také v jiných potravinách. Železo je důležité při vývinu dětí a také u žen během menstruace.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/cumin-benefits