Bushes With Green Leaves Are Covered With Snow Snow Spring

Keřům v zimě prospěje mulč, zastřižení i hnojivo

Zima může být pro keře v zahradě náročným obdobím, zejména pokud žijete v oblasti s tvrdými zimami a mrazem. Správná péče o keře během zimy může výrazně přispět k jejich přežití a zdravému růstu na jaře. V následujícím článku se dozvíte, jakou péči potřebují keře v zimních měsících.

1. Zavlažování: I během zimy je důležité udržovat keře mírně zavlažované. V oblastech s minimálními srážkami může zima být suchá, a proto je třeba pravidelně kontrolovat vlhkost půdy. Zalévejte keře hlouběji, aby se voda dostala k jejich kořenům, ale vyvarujte se přemokření, které by mohlo způsobit zamrznutí kořenů.

2. Mulčování: Mulčování kolem keřů je užitečnou praxí pro zachování vlhkosti a ochranu kořenů před mrazem. Mulč by měl být na půdě kolem keřů v tloušťce asi 5-7 cm. To pomůže izolovat kořeny před nárazy mrazu a udržet půdu stabilní.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí brusinky jsou k nezaplacení. Díky jarnímu řezu bude úroda vždy bohatá

3. Ochrana před mrazy: V oblastech s velmi nízkými zimními teplotami je možné použít ochranný materiál, jako jsou speciální kryty na keře. Tyto kryty poskytují izolaci a zabraňují větrem a mrazem v poškození rostlin. Můžete také použít jehličí nebo listí k ochraně kořenů.

4. Štípání: Zahrady mohou být v zimě postiženy těžkým sněhem a ledem. Pokud se na keře nahromadí těžký sníh, může dojít k jejich poškození nebo dokonce k zlomení větví. Lehké štípání sněhu nebo jemný otřes keřů může pomoci odstranit nadměrný sníh a zabránit těžkým zraněním.

Mohlo by vás zajímat:  Do koupelny se hodí mnoho oblíbených druhů rostlin
Winter Garden With Decorative Shrubs Shaped Boxwoods Buxus Covered With Snow Gardening Concept
Zdroj obrázku: Freepik

5. Stříhání: Zimní období je časem, kdy můžete provádět stříhání keřů. Odstraňte suché nebo poškozené větve a tvarujte keře podle potřeby. Důkladné stříhání může pomoci zlepšit jejich strukturu a růst v příštím roce.

6. Výběr odolných druhů: Pokud plánujete výsadbu nových keřů, zvažte výběr odrůd, které jsou odolné vůči mrazu a místním podmínkám. Místní druhy a odrůdy budou obvykle lépe přizpůsobeny klimatu a sníží riziko poškození v zimě.

7. Monitorování škůdců a nemocí: I během zimy byste měli monitorovat keře na případné škůdce nebo nemoci. Rychlá identifikace a řešení problémů může zabránit vážným poškozením rostlin během zimy.

Mohlo by vás zajímat:  Kombucha je osvěžující a plná probiotik. Snadno si ji připravíte sami doma

8. Zimní hnojení: Zimní hnojení by mělo být prováděno opatrně. Nepoužívejte dusíkatá hnojiva, která by mohla podněcovat růst v době, kdy je rostlina v klidovém stavu. Raději použijte organická hnojiva, která budou pomalu uvolňovat živiny do půdy.

Péče o keře v zimě může být klíčovým faktorem pro jejich zdraví a krásu na jaře a v letních měsících. Sledování počasí a specifických potřeb vašich rostlin v zimě vám pomůže zajistit, že budou kvést a růst s plnou silou, když přijde jaro.

Zdroj: https://www.gardeners.com/how-to/winter-protection/8644.html
Přidat na Seznam.cz