Male Hands Cutting Bushes With Big Scissors

Podzimní zastřižení připraví živý plot na zimu

Během podzimního období přechází živý plot pomalu do vegetačního klidu. Pokud chcete, aby se na jaře opět zazelenal, je dobré ho zastřihnout. Tím mu nejen dodáte charakter a tvar, ale také ho připravíte na bezpečné přežití zimy.

Sezónní zastřihování živého plotu

Výsadba rostlin pro živý plot na zahradě je pouze prvním krokem k tomu, abyste se mohli těšit z krásné zelené zástěny. Vyplatí se dbát na pravidelné prořezávání a tvarování, abyste získali požadovaný vzhled. Šikovně provedené ošetření povede k rychlejšímu rozvětvení a odmění se bujným růstem. Dřevnaté části větví nemají spící pupeny, které by rostlině umožnily vytvořit nové větve. Výjimkou je tis obecný, který velmi dobře snáší i ostrý řez. V tomto případě vypadá rostlina dokonce lépe než dříve.

Mohlo by vás zajímat:  Růže potřebují ochránit před mrazem, aby na jaře znovu rozkvetly

Kdy na podzim stříhat živý plot?

Se stříháním a tvarováním živého plotu je nejlepší začít v říjnu nebo listopadu. Důležité je vybrat si k tomu poměrně teplý a slunečný den. Vyšší teploty pomohou porostu rychleji se zahojit před příchodem zimy. Hlavním cílem ošetření je zkrátit mladé výhonky na polovinu. Doporučuje se ponechat 2 až 30 cm přírůstku v závislosti na tvaru, kterého chcete dosáhnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak stříhat živý plot?

Existuje mnoho druhů rostlin, které nám úspěšně zajistí efekt vysněného živého plotu na pozemku nebo v zahradě. Při péči byste měli mít na paměti několik věcí, a to bez ohledu na jejich typ. Základním pravidlem je stříhat vrcholy keřů vždy do stejné výšky. Tím se zabrání pronikání sněhu do spodních částí rostlin. Strany živého plotu zastřihněte tak, aby spodní část byla vždy širší než horní. Rostliny tak mají lepší přístup ke slunečním paprskům a v zimě z nich snáze sklouzne sníh.

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení vřesovců. Jsou ideální do skalek a kvetou až do května

Jaké nářadí použít pro úpravu živého plotu?

Nářadí pro stříhání a údržbu živých plotů musí být dobře nabroušené a čisté. Tupé a špinavé nástroje přispívají k rychlejšímu poškození mladých výhonků. Je důležité přizpůsobit velikost zařízení věku živého plotu a dovednostem osoby, která jej bude používat. Benzínové nůžky na živý plot jsou řešením, které vám pomůže zvládnout tento úkol rychle. Amatéři a menší domácí zahrádkáři by měli zvolit lehké nůžky s nastavitelnými rukojeťmi. Zkušení zahradníci dosáhnou nejlepších výsledků s tyčovým zastřihovačem, který snadno dosáhne i do těžko přístupných míst.

Zdroj: https://www.jimsmowing.com.au/2017/05/care-tips-hedge-autumn/
Přidat na Seznam.cz