Orchid 3479539 1920 (1)

Kdo by nemiloval orchideje. Péče o tyto exotické krásky má však svá pravidla

Mnoho pěstitelů touží po tom, koupit si orchidej. Což samozřejmě mohou udělat, ale musejí také umět se o ni postarat tak, aby žila a kvetla dlouhé roky. Některé orchideje jsou vhodné už pro začátečníky a není těžké zjistit, jestli je to pro vás ta pravá rostlina. 

Pozor dejte hlavně při přesazování

Pokud se rozhodnete pro koupi orchideje, nejpopulárnější je určitě rod Phalaenopsis. Jsou to nejméně náročné rostliny, vhodné právě pro začínající pěstitele. Pokud si rostlinu koupíte, měli byste ji nejlépe ihned přesadit do čerstvého substrátu. Nejdříve vyjměte celý bal kořenů a odstraňte veškerou zeminu.

Mohlo by vás zajímat:  O fíkus se postará i začátečník, stačí dodržet několik jednoduchých pravidel

Nalijte do misky studenou vodu a přidejte do ní několik kapek čisticího prostředku. Kořeny, stonky a listy umyjte emulzí, ale neoplachujte. Můžete odříznout suché nebo velmi měkké kořeny. Dezinfikujte oblast řezání například drceným dřevěným uhlím. Poté vložte kořenovou kouli zpět do květináče a přikryjte ji orchidejovým substrátem, který je speciálně vytvořený pro tyto rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pro dlouhé kvetení je nutné jí připravit ideální podmínky

Orchidej je rostlina, která původně roste na kmenech stromů. Potřebuje ideální vlhkost a substrát – díky tomu bude kvést dlouhé měsíce, a pokud ji budete správně zalévat a rosit, odmění se vám dlouhověkostí. Orchideje potřebují stálou teplotu okolo 20 stupňů, na noc by měla klesnout pouze mírně, aby rostlina nezažila teplotní šok. 

Mohlo by vás zajímat:  Zelené krásky plné jedu. Lidé pěstují rostliny a vůbec netuší, jak nebezpečné jsou

Můžete ji dát na parapet, kde bude mít dostatek světla, ale dejte si pozor, aby nestála v průvanu, který by ji mohl ohrozit. Mezi nejčastější chyby patří přelévání. Kořeny orchideje nemají rády trvale vlhkou zeminu, dopřejte jim nejlépe dešťovou vodu, tvrdá pro ně není vůbec vhodná.

Zdroj obrázku: Pixabay

Stejně jako jiné rostliny potřebuje také orchidej zimní odpočinek při nižší teplotě. Záleží však na konkrétním druhu orchideje – podle toho bude teplota klesat. Některé rostliny můžete jen přemístit na okenní parapet do chladnější místnosti. 

Přidat na Seznam.cz