Vypadá jako plevel a většina lidí ho hubí. Ve skutečnosti jde o léčivku, která ty nejznámější dokáže strčit do kapsy

Člověk by často musel být zkušeným botanikem, aby dokázal hned identifikovat, co mu vlastně na zahradě roste. A zda je to rostlina, která je k užitku, nebo se naopak jedná o plevel, který je vhodné zahubit. Mnoho lidí tak dělá nevědomky chyby, kdy zlikvidují rostliny, které možná vypadají jako plevelovité, ale ve skutečnosti se jedná o výjimečné léčivky. Jednou z takových je i popenec.

Je to plevel?

Popenec není moc známou léčivkou, a tak není nic výjimečného, že si ho mnoho lidí může splést s plevelem. A v tu chvíli se lidé chovají tak, jak nejhůře mohou. Popenec vytrhávají a vyhazují na kompost, nebo ho likvidují pomocí herbicidů. To je ale velká chyba, jelikož se zbavují velmi zajímavého a silného přírodního léku.

Co popenec dokáže?

Je toho mnoho, čím dokáže být popenec prospěšný. Populární je především pro obsah vitamínů A nebo C. Dále obsahuje třísloviny či silice. Tato kombinace může lidem pomoci pro trávicích obtížích, při problémům s dýcháním, ale i pokud se objeví kožní problémy, od ekzémů a vyrážek, až po různé alergické reakce. Též se mluví i o jeho blahodárném vlivu na psychiku, kdy dokáže pomoci hlavně od stresu.

Zdroj obrázku: Freepik

Široké možnosti použití

Popenec je zajímavou bylinou i pro možnosti jeho využití. Na co, to již víme. Ale jak, to mnohé překvapí. Samozřejmostí jsou různé odvary nebo čaje, které lze konzumovat, či je lze aplikovat na kůži. Sušený popenec však lze využít i jako doplněk jídel, doslova jako koření. I tímto způsobem lze jeho sílu využít, nejčastěji potom preventivně.

Už vám neroste?

Zjistili jste, že to nebyl plevel, ale popenec, a vy jste ho zlikvidovali? Pokud ano, není důvod zoufat. Vyskytuje se i volně v přírodě. Nejčastěji ho najdete, pokud vyrazíte do lesa. Právě na jejich okrajích, často u cest, ho můžete najít k dostatečné míře k tomu, abyste si natrhali, kolik potřebujete a využili jeho výjimečné vlastnosti i na svém těle.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz