Bylinky1

Každý si může založit vlastní bylinkovou zahrádku. Stačí klidně parapet a sluníčko

I na malém prostoru si můžete vypěstovat několik druhů bylinek, které denně využijete v kuchyni. Bazalka, tymián nebo pažitka jsou velmi zdravé bylinky, které můžete přidat do polévek, omáček nebo jimi ochutit zdravý zeleninový salát. Ještě než sáhnete po lécích z lékárny, vyzkoušejte přírodní metody vyléčení z nachlazení nebo teploty.

Na domácím pěstování není nic složitého, zvládne to každý

Bylinky si samozřejmě můžete zakoupit všude v obchodech, ale pokud si je sami vypěstujete, budete z nich mít větší radost a potěšení. Stačí přitom jen parapet na okně, abyste si udělali vlastní malou zahrádku. A jaké bylinky se nejčastěji používají v kuchyni? Určitě si zasaďte kopr. Je základem na skvělou koprovou omáčku, ale využijete ho také do salátů. Roste velmi rychle a při problémech s žaludkem ho uklidní.

Mohlo by vás zajímat:  Máta: zázračná bylinka, ze které si snadno vyrobíte domácí kosmetiku pro krásu celého těla
Zdroj obrázku: Freepik

Vyplatí se pěstovat také oregano. To využijete především v italské a řecké kuchyni. Navíc má antibakteriální vlastnosti, které pomohou při léčbě horních cest dýchacích. Oregano můžete například inhalovat. Stejně tak v kuchyni využijete bazalku nebo tymián. Bazalka se hodí na výrobu pesta, můžete ji přidat do salátů a hodí se hlavně k rajčatům.

Bazalka je skvělá proti nespavosti

Pomocí tymiánu i ostatní bylinek můžete posílit imunitu. Bylinky navíc mohou osvěžit každé jídlo. Do obyčejných míchaných vajíček se hodí například pažitka, která nejen jídlo ozdobí, ale také dochutí, takže nebudete potřebovat ani sůl. Petrželka se zase hodí do hovězích nebo kuřecích vývarů.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí bylinky jí nikdy dlouho nevydržely, až správná metoda sušení napomohla k dlouhému skladování
Zdroj obrázku: Freepik

A pokud budete mít bylinek až moc, můžete si je pomocí pytlíků zamrazit. Můžete je také vložit do formiček na led, zalít vodou a dát do mrazáku. Vytáhnete si pak jen takové množství, které budete potřebovat. Tyto jednoduché triky usnadní práci v kuchyni a vy si můžete vypěstovat zase jiné bylinky, na které nezbylo místo. Bylinky celkově patří ke zdravému životnímu stylu a nemělo by se na ně zapomínat.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/make-a-balcony-herb-garden/
Přidat na Seznam.cz