Close Up Coffee Powder Beans

Kávová sedlina podpoří rostliny doma i na zahradě

Káva je nápojem oblíbeným u spousty lidí, ať už pro její chuť, vůni, či povzbudivé účinky. Často nám z ní ale zůstává sedlina, kterou mnoho lidí nechává nevyužitou. Přitom je její využití opravdu široké. Můžete z ní udělat jak obohacenou zálivku, tak posyp na záhonky plný živin.

Proč a k čemu kávovou sedlinu použít

Kávová sedlina je hmota plná vitamínů a minerálů. Právě tyto živiny jsou nezbytné pro správný růst rostlin. V kávové sedlině se vyskytuje především draslík, dusík, vápník, železo, hořčík či chrom. Kromě správného růstu může tato směs podpořit i půdní procesy tím, že přiláká žížaly či různé druhy hmyzu.

Mohlo by vás zajímat:  Práce na zahradě, pro které je ideální čas v srpnu

Káva je vhodná na použití hlavně u rostlin, kterým svědčí kyselá zemina a které jste doteď minerálními hnojivy příliš nezatěžovali.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak kávu pro hnojení využít a pro jaké rostliny je vhodná

Jak už bylo řečeno, kávová sedlina půdu okyseluje a bude se tak hodit k rostlinám, jako jsou borůvky nebo hortenzie.

Příprava hnojiva je navíc extrémně jednoduchá. Stačí vzít kávovou sedlinu a zalít ji vodou. Na jednu skleničku budete potřebovat zhruba pět litrů vody. Směs stačí pouze řádně promíchat. Nejsnadněji ji aplikujete pomocí konve, kterou rostliny zároveň zalijete. Stejně jako každé hnojivo není ani tato směs vhodná pro každodenní použití. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete kúru opakovat každé dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Rozmarýn najde skvělé využití v přírodní kosmetice: zpevní pokožku a rozzáří vlasy

Kávu můžete použít i pro rostliny v květináčích. V tomto případě je důležité hlavně změnit poměr ingrediencí. Tentokrát rozmíchejte jednu lžičku sedliny ve sklenici vody a tu vylijte do květináče.

Sedlinu můžete použít i v suchém stavu. Po uvaření ji tak nechte vyschnout, aby nezačala plesnivět. Poté ji můžete promíchat s horní vrstvou půdy. Sedlina se bude rozkládat postupně a půda bude rovnoměrně obohacována o živiny po delší dobu.

Sedlinu můžete využít i na kompost či na posílení rostlin po přesazování.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/maintain-the-garden/coffee-grounds-for-plants/
Přidat na Seznam.cz