Cacti 1845159 1920 (1)

Kaktusy se rády hřejí na sluníčku, kromě světla ale potřebují i vhodný substrát

Kaktusy jsou nenáročné rostliny, které doma pěstujeme hlavně v květináčích. Kromě výběru správného druhu bychom měli věnovat pozornost také dalším aspektům. Stojí za to zjistit, jaké květináče budou nejlepší, jestli je nutné kaktusy přesazovat, jak často chtějí zalévat a také jaký substrát je pro ně nejvhodnější.

Kaktusy v květináčích jsou dřevnatými trvalkami

Přirozeně se vyskytují na amerických kontinentech, ale najdeme je také jinde. Tyto rostliny jsou přizpůsobeny poměrně suchým podmínkám. Některé druhy ale dobře prospívají v deštných pralesech, kde je vysoká vlhkost. Charakteristická pro ně je produkce areol, ze kterých rostou výhonky a trny, v některých případech dokonce květy.

Mohlo by vás zajímat:  Díky hnojivu z popela toulcovka dobře poroste a její listy budou sytě zbarvené

Kaktusy jsou sukulenty, které se musely přizpůsobit životu ve vysokých teplotách, kde jiné rostliny uhynou. Akumulují vodu ve stoncích, takže jestli se pro ně rozhodnete a koupíte si je domů, je možné, že nebudou vůbec potřeba zalévat. Všechno ale závisí na druhu a odrůdě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kaktusy jsou nenáročné rostliny a pěstují se velmi snadno. Pamatujte ale, že vaše kultivace může selhat, jestli jim nedopřejete ten správný substrát. Špatně může dopadnout také přesazení kaktusu nebo jeho přelití. Předtím, než si kaktus koupíte, si tak prostudujte všechny potřebné informace ohledně jeho pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej dokáže trucovat dlouho. K novým květům ji přiměje zdravá svačinka

Kaktusy potřebují lehký a propustný substrát

Půda je pro kaktusy velmi důležitá, proto je dobré jí věnovat pozornost. V obchodech seženete speciální substráty, které jsou určené přímo pro kaktusy v květináčích. Můžete použít také univerzální substrát, který se bude skládat z:

  • písku,
  • štěrku,
  • perlitu,
  • keramzitu.

Do substrátu pro kaktusy se vyplatí investovat, není to drahá záležitost. Rostliny se cítí nejlépe na slunných místech, která jsou je pro kaktusy přirozená. Umístěte tedy kaktusy na okenní parapety, které směřují na jih nebo jihozápad. Kaktusy, které nebudou mít dostatek světla, budou žloutnout. Mohou se také deformovat, protože se budou chtít přiblížit slunci.

Mohlo by vás zajímat:  Okrasné dřeviny ozdobí byt i během chladných měsíců
Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

Při nákupu kaktusu pamatujte na výběr správného květináče. Na dně nádoby musí být otvor, kterým bude odtékat přebytečná voda. Kořeny tak nebudou hnít a rostlina se bude dobře vyvíjet. Ihned po přivezení kaktusu domů byste ho měli přesadit. Kaktusy zalévejte, až když je substrát mírně suchý, nikdy ho nenechávejte vyschnout úplně.

Přidat na Seznam.cz