Large Foliage Tropical Leaf With Dark Green Texture Abstract Nature Background

Palmy vnesou do domova kousek exotiky. Mají specifické požadavky, které ale není těžké splnit

Palmy pocházejí ze suchého podnebí, někdy dokonce i z pouští. Jaká pravidla je potřeba dodržovat, aby se těmto exotickým rostlinám dařilo i u nás doma? Palmy se dají pěstovat také v bytě. Rostou pomalu, ale nemají rády, když se s nimi hýbe, proto si jejich umístění dobře rozmyslete. Mějte na paměti, že většina palem má velké listy, takže zaberou poměrně dost místa.

Potřebují lehký substrát

Palmy by měly růst v lehkém propustném substrátu s velkou příměsí písku. Univerzální zemina, která je nejčastěji používaná, zadržuje až příliš mnoho vody. Můžete ji tedy buď smíchat s pískem v poměru 2 : 1, nebo zakoupit speciální substrát pro palmy. U některých druhů palem vyčnívají kořeny nad zemí. Musíte je udržovat vlhké – zasypte je vrstvou mechu smíchaného s hlínou nebo je každých pár dní pokropte rozprašovačem.

Mohlo by vás zajímat:  Česnekový postřik podpoří orchideje ve kvetení a ochrání je před chorobami

Mladé rostliny je třeba přesazovat každý rok, starší rostliny každé dva nebo tři roky. Ideální dobou na přesazování je březen až duben, nejhorší naopak červen až listopad. Při přesazování opatrně oklepejte substrát z kořenů. Vezměte si na pomoc někoho dalšího, protože kořeny palem jsou velmi náchylné k poškození. Po přesazení je hojně zalijte.

Zdroj obrázku: Freepik

Odstraňte poškozené kořeny

Při přesazování odstraňte nemocné a shnilé kořeny. Odřežte je ostrým nožem a řez pokryjte práškem z uhlí. Palmy dýchají kořeny, proto zamezte tomu, aby voda stála v podmisce. Každé dva týdny palmové listy očistěte od prachu vlhkým hadříkem, protože prach brání v přístupu světla. Menší palmy můžete opláchnout i ve sprše.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat citrónovník a citróny

Palmy dobře snáší nízké teploty, ale pouze za předpokladu, že po chladné noci nastane horký den. U nás ale takové podmínky nejsou. Na zahradu je tedy umístěte raději až v polovině května a zpět do domu je přeneste nejpozději v září. Pokud si chcete vyrobit speciální substrát, smíchejte jeden díl rašeliny, tři díly univerzální zeminy a dva díly jemného písku. Můžete přidat i půl dílu perlitu. V takové směsi se palmám bude dařit.

Zdroj: https://beautifulboundarieslawn.com/10-palm-tree-care-mistakes/
Přidat na Seznam.cz