Vertical Garden 975977 1920

S vertikální zelení začínají lidé často kvůli estetice, později objevují užitek i příznivý vliv na klima

Zelené plochy, užitkové i okrasné zahrady si můžeme dopřát i tam, kde je nedostatek místa. Znáte vertikální zahrady a zelené plochy? V době, kdy téma zadržování vody v krajině nabývá na významu, jsou řešením vertikální zelené stěny. 

Užitkové vertikální zahrady

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Můžeme je mít i na balkoně nebo tam, kde nám nedostatek prostoru neumožňuje klasické zahradničení. Vhodné jsou na bylinky, zeleninu, dají se tímto způsobem pěstovat i jahody. Není nad vlastní výpěstky, protože pak víme, co jíme. Pro tento způsob pěstování lze zakoupit již různé připravené závěsné systémy. Ale využít můžeme třeba i palety, které je nutné opatřit fólií nebo netkanou textilií, aby se zemina nesypala ven. Vhodné jsou také například textilní kapsy a nazmar nemusí přijít ani staré plechovky, květináče nebo třeba PET lahve.

Mohlo by vás zajímat:  6 kroků pro výsadbu cibulovin, které vykvetou na jaře

Zelené fasády a jejich výhody

Ve městech, která pro svá fungování využívají smart postupy, je klima a hospodaření s vodou možné řešit i pomocí zelených ploch na stěnách budov, tzv. zelených fasád. Kromě toho, že zelené stěny jsou estetické, mají příznivý vliv zejména v těchto aspektech:

  • zvyšují vzdušnou vlhkost; 
  • v létě snižují teplotu v okolí;
  • ovlivňují zasakování srážkové vody.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vnější zelené stěny domů působí také jako tepelná izolace, zvyšují tak pohodu ve vnitřních prostorách a šetří finanční prostředky vydávané za vytápění.

Mohlo by vás zajímat:  Slunná část zahrady je stvořená pro oblíbené druhy květin

Vertikální zeleň jako dekorace

Interiér bytu, domu nebo firmy můžeme zkrášlit zelenými obrazy. I v tomto případě se jedná o vertikální pěstování. Ideální jsou různé druhy mechů nebo sukulentních rostlin, ale pěkně působí i běžné typy pokojových rostlin zasazené do rámu a pěstované vertikálně. Vhodné jsou vzrostlé rostliny, malé sazenice nepůsobí kompaktně. Živé obrazy z rostlin jsou jedinečnou dekorací, která uklidňuje mysl, působí esteticky, a navíc čistí vzduch v místnosti.

Přidat na Seznam.cz