Woman Gardener Spraying Flowers Home Garden

Jedlá soda najde využití také na zahradě. Je tajnou zbraní proti mšicím i nebezpečnému padlí

Jedlá soda je skutečným zabijákem mšic a jiných škůdců. Tento účinný a bezpečný přípravek má na zahradě řadu různých aplikací. Může nám účinně pomoci v boji proti nežádoucím zahradním vetřelcům, takže stojí za to mít ji vždy po ruce.

Levná a snadno dostupná

Jedlá soda je bezpečný a přírodní přípravek, který pomůže bojovat proti některým škůdcům a plevelům. Není navíc škodlivá pro lidi, rostliny a prospěšný hmyz, jako jsou včely. Jednoduše vám stačí připravit si postřik ze sody s prostředkem na mytí nádobí nebo šedým mýdlem. V 1,5 litru teplé vody rozpusťte rovnou čajovou lžičku jedlé sody. Potom přidejte několik kapek saponátu nebo mýdla. Prostředek na nádobí nebo mýdlo způsobí, že postřik zůstane na rostlině a nesmyje se z ní.

Mohlo by vás zajímat:  Invazivní rostliny škodí původním druhům i lidem, zbavit se jich ale není snadné

Dalším užitečným způsobem likvidace mšic a jiných zahradních škůdců je postřik sodou a olejem. Čtvrtina čajové lžičky jedlé sody se nechá rozpustit v litru vody a přidá se půl lžičky jedlého oleje. Díky použití oleje se postřik přilepí na rostlinu a pomůže zbavit se hmyzu. Recept má i další variantu – 1 čajová lžička sody se rozpustí v 1/3 šálku oleje. Dalším krokem je rozpustit 2 čajové lžičky tohoto roztoku ve sklenici vody a aplikovat jako postřik.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže zbavit se i padlí

Jedlá soda je také dobrým způsobem léčby padlí, která ovlivňuje růže. Příznakem tohoto plísňového onemocnění je bílošedý květ pokrývající listy a výhonky. Postřik sodou bude skvělý v boji proti jiným chorobám rostlin tohoto typu, jako například listovým skvrnám. Jednoduchý postřik na padlí si připravíte rozpuštěním 1/2 čajové lžičky sody a 5 ml šedého mýdla v jednom litru vody. Dobře rozmíchejte a postříkejte jím celou květinu.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina podpoří rostliny doma i na zahradě

Stojí za to připomenout, že postřik ze sody stejně jako jiné ekologické prostředky je účinný, ale nefunguje tak radikálním a rychlým způsobem jako chemické látky. Proto se musí opakovat několikrát, nejlépe s intervalem 5–7 dní. Nejlepších výsledků dosáhneme, když postřik začneme používat, jakmile zpozorujeme první příznaky onemocnění rostlin.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/how-to-get-rid-of-aphids-5-proven-home-remedies-for-aphids.html
Přidat na Seznam.cz