Snail 1441138 1920[1]

Nenávidění slimáci jsou opravdový postrach. Ochraňte svou zahradu před jejich invazí včas

Slézají se při soumraku nebo ve vlhkém počasí, zanechávají za sebou sliz a především sežerou vše, co jim přijde do cesty. Slimáci patří mezi hlavní škůdce na zahradách běžných pěstitelů, protože likvidují kořenový systém, mladé lístky a nezastaví se ani před květy nebo plody, dokonce mohou napadnout i uskladněnou úrodu. Nazí plži z čeledi slimákovitých jsou pohromou, která může zhatit veškeré zahradnické úsilí. Během několika málo dní nezbyde na záhonech zhola nic. Co na slimáky platí a jak je dostat ze zahrady zcela ekologicky pomocí aromatických rostlin?

Mohlo by vás zajímat:  Skogluft aneb vytvoření zdravého života za pomoci rostlin. Překonejte nejistoty a obklopte se zelení

Bez chemie a v souladu s přírodou

Začínající zahradníci často po objevení prvních slizkých tvorů na záhonech zpanikaří a zajedou do nejbližšího hobbymarketu pro přípravek, který je spolehlivě zastaví. Ale přečetli jste si někdy složení těchto výrobků? Jsou plné agresivních chemikálií, které sice zaručeně zlikvidují plže, ale současně zamoří záhony nežádoucími látkami ohrožujícími zdraví lidí i ostatní živočichy. Jsou hrozbou pro vegetaci a spodní vody, už proto je vhodnější sáhnout po přírodním řešení.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přemnožení plži jsou hrozbou

S domečkem a bez něho, to je základní laické rozdělení plžů. Zatímco hlemýždi se nevyskytují v hojném množství a jsou ze strany zahradníků tolerováni, u suchozemských nahých plžů je tomu naopak, protože se mohou rychle přemnožit a zničit veškeré pěstované kulturní a okrasné rostliny. A jakým rostlinám neodolají? V období jara napadají především mladé sazenice, pochoutkami jsou pro ně fazole, červená řepa, zelí a různé druhy salátů, cukety, papriky, z bylinek také bazalka, z okrasných květin pak měsíček, slunečnice nebo fialky.

Mohlo by vás zajímat:  Drahé krémy jsou zbytečné. Proti vráskám pomůže obyčejná zelenina ze zahrádky

Omezit milované, vysázet nenáviděné

Zatímco u slimáků je vhodné oblíbené rostliny omezit nebo zasadit tak, aby byly chráněné před plzáky pomocí štěrku, vysypané kávové sedliny nebo nadrcených vaječných skořápek, existují aromatické druhy, které je naopak vhodné vysadit. Slimáci doslova nenávidí begónie, pelargónie či gazánie. Mezi další neoblíbené druhy patří lichořeřišnice neboli kapucínek, plicník, kapradiny, pomněnky nebo řebříček. Záhony před útoky plžů také ochrání česnek, majoránka nebo levandule.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-snails/
Přidat na Seznam.cz