Cloves 1049598 1920[1]

Známý hřebíček stále umí překvapit: funguje jako lék, účinná kosmetika nebo afrodiziakum

Hřebíček je známý po celém světě již několik staletí. Tato poupata známe hlavně v kuchyni, ale věděli jste, že je můžete využít na léčení různých zánětů a onemocnění? Poradíme, jak hřebíček použít k léčbě, ale také jak si z něj připravit produkt, který vyhladí vrásky.

Hřebíček se používá jako dezinfekce hlavně v Asii

Hřebíček se na mnoha místech pěstuje na obrovských plantážích a dováží se do celého světa. V Asii se stal účinným dezinfekčním prostředkem. Používá se k dezinfekci úst, k léčbě kožních problémů, ale pomůže také při střevních potížích nebo plynatosti. Nejlépe se v takových případech užívá tinktura.

Mohlo by vás zajímat:  Úroda na zahradě může přilákat i nezvané hosty. Ochraňte svůj pozemek před divočáky konečně efektivně
Zdroj obrázku: Pixabay

Existují také aromaterapické oleje z hřebíčku, které tlumí bolesti zubů, do oleje stačí namočit kousek vaty a přiložit na dáseň nebo do zubu. Můžete si tinkturou také ústa vyplachovat. Ti odolnější mohou hřebíček jen tak žvýkat – osvěží vám dech a ústní dutina bude dezinfikovaná. Hřebíčkový olej můžete vmasírovat také do postižených kloubů. V mnoha kulturách je považován za afrodiziakum, protože má silné aroma, které probudí všechny smysly.

Důležité je hřebíček přiměřeně dávkovat, obsahuje velké množství silice

S hřebíčkem si asi nejčastěji spojíme Vánoce. Hřebíček je chuťově i aromaticky velmi výrazný, proto by se měl dávkovat s mírou. Používá se na maso, přidává se k naloženým houbám i zelenině. V zimě ho s oblibou dáváme do svařeného vína nebo punče. Hřebíček je také plný silice.

Mohlo by vás zajímat:  Při houbaření se často zapomíná na správnou hygienu
Zdroj obrázku: Pixabay

Můžete ho použít jako domácí osvěžovač vzduchu. Kousky rozdrceného koření zalijte vodou a dejte vařit. Vůni ucítíte po celém bytě, přidat můžete mletou kávu nebo skořici. Proti vráskám si můžete udělat hřebíčkový nálev – 5 kousků hřebíčku přelijte hrnkem vroucí vody, nechte dvacet minut přikryté a louhujte. Můžete si nálevem ráno i večer omývat obličej. Po několika týdnech uvidíte výrazné zlepšení pleti.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cloves
Přidat na Seznam.cz